Druga część przewodnika po fontach.

Ostatnio pisałam o wyborze odpowiednich dla Twojej marki fontów. Jeśli gdzieś Ci umknął ten list, możesz przeczytać o tym na moim blogu.

Fonty mają niesamowitą moc przekazywania nastroju, tworzenia atmosfery i decydowania o tym, czy Twój projekt emanuje profesjonalizmem czy też pozostawia wrażenie chaosu i braku spójności. Oto jak wybrać czcionki, które pomogą Ci osiągnąć określony vibe marki:

1. Jaka jest osobowość Twojej marki:

Przed wyborem czcionek ważne jest, aby dokładnie poznać osobowość Twojej marki. Jakie są jej wartości i co chcesz przekazać swojej grupie docelowej? Innych fontów użyjesz do marek skierowanych do starszych osób, innych na stronie rękodzielnika, a jeszcze innych w markach dziecięcych. Klasyczna czcionka szeryfowa, taka jak Times New Roman, może pasować do profesjonalnej kancelarii prawnej, podczas gdy nowoczesna czcionka bezszeryfowa może być bardziej odpowiednia dla startupu technologicznego. Kluczem jest dopasowanie wyboru czcionki do istoty Twojego biznesu.

Fonty całościowe zestawienie razem z cechami

2. Konsekwencja jest królową

Konsekwencja w stosowaniu czcionek to złota zasada w projektowaniu. Bez względu na to, czy chodzi o Twoją stronę internetową, logo, materiały marketingowe czy nawet posty w mediach społecznościowych, utrzymanie jednolitego stylu i rozmiaru czcionki pomaga stworzyć spójny i dopracowany wygląd. Mieszanie różnych czcionek w sposób chaotyczny może wprowadzać zamieszanie i zniechęcać potencjalnych klientów.

3. Hierarchia typografii:

Ważnym aspektem wyboru czcionek jest ustalenie hierarchii typografii. W praktyce oznacza to przypisanie różnym elementom tekstu różnych czcionek i ich wielkości, aby stworzyć hierarchię wizualną. Na przykład użyj pogrubionej, przyciągającej uwagę czcionki do nagłówków i czystej, łatwej do odczytania czcionki do tekstu głównego. Trzymaj się ustalonych wcześniej wartości, tzn. nagłówki H1, H2, H3 na stronie niech zawsze będą pisane tą samą wielkością czcionki. Podobną zasadę można zastosować tworząc grafiki do social mediów. Dzięki temu nie tylko zwiększysz czytelność, ale także łatwo przeprowadzisz swoich odbiorców przez treść.

4. Weź pod uwagę nastrój:

Czcionki mają moc wywoływania konkretnych emocji. Wybierając je, pomyśl o nastroju, jaki chcesz stworzyć. Czy chcesz, aby Twoje projekty emanowały wyrafinowaniem, radością lub wiarygodnością? Czy chcesz, by marka wydawała się bardziej kobieca czy bardziej męska? Każda czcionka ma swój unikalny charakter, dlatego ważne jest wybranie właściwej.

5. Nie przesadzaj:

Czasami mniej znaczy więcej. Podobnie jest też w akwareli, trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie “Stop”. Choć eksperymentowanie z różnymi czcionkami może być kuszące, często warto trzymać się ograniczonego wyboru. Prostota może przekazywać poczucie profesjonalizmu i zapobiegać bałaganowi w Twoim projekcie.

Pro Tip:

Projektując stronę internetową, potrzebujesz 2-3 fonty: 1 dla sekcji body, 1 dla nagłówków oraz 1 (opcjonalny) jako wyróżnik niektórych treści. W newsletterze oraz następnym wpisie na stronie pokażę Ci też kilka narzędzi, których w tym celu używam.

Pobierz checklistę sklepu Woocommerce

Wiem, że wielu ekspertów wciąż radzi, by mieć to razem ze względu na SEO, ale zauważam, że ze względów wydajnościowych i bezpieczeństwa powoli odchodzi się od tej praktyki. Jeśli też jesteś przed etapem postawienia sklepu, przygotowałam Ci checklistę w Notion oraz pdf, z której możesz skorzystać. Notion to darmowe narzędzie, w tym roku planuję już tylko w nim.

.