Pierwsza część przewodnika po fontach.

Fonty, które wybierzesz dla swojej firmy, wpływają na wygląd i styl marki. Następnym razem, gdy będziesz jeździć po okolicy, zwróć uwagę na oznakowanie różnych restauracji. Czym różni się szyld lokalnego pubu od szyldu wysokiej klasy restauracji po drugiej stronie ulicy? Fonty, kolory i style tworzą zupełnie inne wrażenia dla różnych firm. Prosty wybór czcionki może sprawić, że Twoja firma będzie postrzegana jako tania lub wysokiej klasy marka.

W świecie projektowania nigdy nie można lekceważyć potęgi fontów. Bez względu na to, czy jesteś właścicielką małej firmy, która chce wzmocnić swoją markę, czy projektantką, która chce przyciągnąć ekskluzywnych klientów, wybór idealnych fontów to decyzja, która może przesądzić o sukcesie lub porażce.

Dlaczego fonty są tak ważne?

Otóż, odpowiednio dobrane fonty mogą spotęgować zapadające w pamięć wrażenie, budować pożądane skojarzenia i nadawać charakter Twojemu projektowi. Na przykład delikatne i eleganckie fonty mogą być idealne dla luksusowych marek, podczas gdy wyraziste i dynamiczne mogą lepiej pasować do nowoczesnych i przełamujących schematy projektów.

Dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie czcionek. Pamiętaj, żeby sprawdzić różne możliwości przed podjęciem decyzji. Dlatego tak lubię korzystać z Creative Market, ponieważ tam, przed zakupem, mogę wygenerować sobie wygląd konkretnego zdania. Zobaczyć, jak wygląda, jak układają się względem siebie różne litery.

Zastanów się, jakie wrażenie chcesz wywołać u swojego odbiorcy i jak ma to odzwierciedlać Twoją markę czy projekt. Może warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania i eksperymentowanie, aby znaleźć czcionki, które najlepiej pasują do Twojego celu?

Dlatego też przy projektowaniu znaku firmowego spędzam długie godziny, i nie jest to żadna przesada. Przeszukuję Creative Market i inne portale z fontami. Sprawdzam, czy font zawiera wszystkie polskie znaki (czasem okazuje się, że polskie znaki są, ale brakuje kilku liter, jak np. “ż”), na co pozwala mi licencja. Dlatego też opracowanie logo nie zajmuje mi 2-3 dni, tylko jest to proces, który trwa około miesiąca.

Ważne jest również, aby pamiętać o czytelności fontów na różnych urządzeniach i skalach. Upewnij się, że fonty są czytelne niezależnie od tego, czy są wyświetlane na dużym ekranie komputera, czy na małym smartfonie. Pisane, odręczne fonty (ja je akurat uwielbiam, być może dlatego, że kiedyś uczyłam się kaligrafować) są piękne, ale często brzydko rozkładają się na telefonie. By były czytelne często muszą mieć dużą wielkość. Dlatego staram się ich używać tylko jako wyróżniki na stronie, w pojedynczych słowach. Nie piszę nimi długich zdań.

Podsumowując,

niezależnie od tego, czy jesteś właścicielką małej firmy czy projektantką, wybór odpowiednich fontów ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu. Dobrze dobrana czcionka może wyróżnić Twój projekt spośród konkurencji i efektywnie komunikować przekaz Twojej marki. Zatem nie bagatelizuj potęgi fontów i poświęć czas na ich staranne dobranie.

Pro Tip:

Ważne jest również, aby pamiętać o czytelności fontów na różnych urządzeniach i skalach. Upewnij się, że fonty są czytelne niezależnie od tego, czy są wyświetlane na dużym ekranie komputera, czy na małym smartfonie.

Pamiętaj też, że jeśli chodzi o fonty na Twojej stronie www, zawsze możesz je zmienić. Pozwól sobie na zmianę, ewolucję wraz z własnym biznesem. Oczywiście zmiana w logo jest trudna, bo wymaga najczęściej przeprojektowania. Ale na stronie? Prowadzenie biznesu to ciągłe testy.

Aktualnie sama jestem w trakcie takiej małej rewolucji. Na zapleczu zaczęłam pracę nad zmianą wyglądu swojej strony (choć idzie to dość wolno, bo priorytet mają jednak prace dla klientów, ale 2 h w tygodniu rezerwuję na pracę tylko nad własną marką). Zaczęłam od podstrony “O mnie”. Zmianie ulegnie m.in. font pisany, którego używam na stronie. Ten, który teraz jest, przestał mi służyć. A może raczej pasować do mnie? Będę go zmieniać na delikatniejszy. W następnej kolejności będą strony z ofertami.

Fonty całościowe zestawienie razem z cechami

Jakie mamy style fontów

Wybór krojów pisma ma istotną rolę w ogólnym wyglądzie i charakterze marki. Zrozumienie, jak świadomie dobierać style czcionek oraz wybieranie odpowiednich fontów, które przekazują wartości Twojej marki, może zrobić ogromną różnicę w kontekście brandingowym. Poniżej przygotowałam Ci różne wersje fontów wraz z ich krótkimi charakterystykami.

Szczerze powiedziawszy ta wiedza przyda Ci się, nawet jeśli nie masz swojej własnej strony. Być może jesteś dopiero na początku i działasz tylko w social mediach (np. na Instagramie). Dobranie odpowiednich fontów i stałe trzymanie się ich sprawi, że twój feed nabierze spójności.

Jak już wspominałam w podsumowaniu 2023 roku, ostatnio wróciłam do indywidualnej nauki WordPressa i ogólnie projektowania. W poprzednim tygodniu robiliśmy projekt strony w Figma na zaliczenie semestru. Nie zawsze pracuję z osobami, które tworzą stronę dla siebie. Zdarza mi się pracować również ze studentami oraz osobami, które chcą się przebranżowić. Z rozmów w trakcie pracy nad projektem utkwiło mi jedno zdanie. Mój student największą trudność miał z tchnięciem w stronę “życia” tak, by dobrze się prezentowała i była spójna.

Fonty szeryfowe (serif)

Skojarzenia z fontem: tradycja, klasyka, luksus, wyrafinowanie, wysoka jakość.
Cechy charakterystyczne:

 • ozdobne wykończenia liter i/lub pogrubienia na końcach linii,
 • linie poziome i skośne mają inną grubość niż linie pionowe, co poprzez kontrast nadaje im wyjątkowy charakter.

Wykorzystywane w obszarach – dawniej tylko:

 • biznes,
 • finanse,
 • wydawnictwa,
 • nauki humanistyczne.

Wykorzystywane w obszarach – dziś również:

 • moda,
 • kultura,
 • sztuka.

Kroje szeryfowe były niegdyś uważane za najbardziej czytelne. Jednak w ostatnich latach zaczęły one przybierać coraz bardziej skontrastowane formy, co doprowadziło do tego, iż sięgnęły po nie również kreatywne biznesy.
Jeśli chcesz, aby Twoja marka kojarzyła się z elegancją i luksusem, a do tego miała nieco kreatywny rys, wybierz fonty szeryfowe.

Przykłady: Playfair Display, Libre Baskerville

fonty szeryfowe
fonty bezszeryfowe

Fonty bezszeryfowe (sans serif)

Skojarzenia z fontem: profesjonalizm, naturalność, konkret, prostota, high-tech, aktywność, działanie.
Cechy charakterystyczne:

 • prosta, jednolita linia,
 • bez pogrubień czy innych udziwnień.

Wykorzystywane w obszarach:

 • technologie,
 • biznesy oparte o innowacje,
 • korporacje,
 • coaching,
 • konsulting,
 • biznesy motywacyjne.

W dobie komputerów i Internetu to one uznawane są za najbardziej czytelne, w związku z czym stały się najbardziej popularnymi fontami. Stosowane są zarówno w nagłówkach, jak i w body. Świetnie zgrywają się z fontami szeryfowymi czy odręcznymi.

Przykład: Istok, Futura PT

Egipcjanki (slab serif)

Skojarzenia z fontem: klasyka połączona z nowoczesnością.
Cechy charakterystyczne:

 • “daszki” na końcach liter,
 • jednolita grubość linii.

Wykorzystywane w obszarach:

 • reklama,
 • marketing,
 • nowoczesne biznesy humanistyczne.

Egipcjanki wydają się być połączeniem fontów szeryfowych i bezszeryfowych, co daje poczucie harmonii tego, co klasyczne z tym, co nowoczesne. Dzięki temu odbierane są jako przyjazne i odważne. Kiedyś były wykorzystywane przez rzemieślników czy robotników, gdyż ich prostota i wyrazistość zdawały się być najbardziej odpowiednie do przekazania treści związanych z tego typu biznesami. Dzisiaj sięgają po nie również osoby z innych branż. Jeśli chcesz, aby egipcjanki były bardziej ciepłe i naturalne w odbiorze, wybierz te zaokrąglone.

Przykłady: Rockwell, Museo Slab

egipcjanki
fonty dekoracyjne

Fonty dekoracyjne (display)

To są jedne z bardziej wyjątkowych i zindywidualizowanych fontów. Każdy z nich nawiązuje do innych motywów, epok czy wydarzeń. Wyobraź sobie kowbojski obrazek z napisem “wanted”. Napis ten na pewno będzie zrobiony z pomocą fontu dekoracyjnego. Każdy z nas wie mniej więcej, jak powinien ten wyraz na obrazku wyglądać. Wyrażenia czy słowa napisane fontem dekoracyjnym wtapiają się w całość, oddają i podkreślają charakter projektowanego materiału. Mogą nawiązywać np. do: cyrku, PRL, średniowiecza czy Dzikiego Zachodu. Wszystko zależy od specyfiki projektu. Kroje te łączą się z rozrywką i zabawą.

Wykorzystywane w obszarach:

 • usługi,
 • produkty dziecięce,
 • rozrywka.

Przykłady: Budmo Jiggler, BB Petie Boy

Fonty odręczne (script)

Skojarzenia z fontem: delikatność, relaks, kreatywność, osobiste zaangażowanie, umiejętności miękkie, dziecięca zabawa.

Cechy charakterystyczne:

 • przypominają pismo odręczne,
 • litery połączone ze sobą,
 • kształty kaligraficzne,
 • kształty dowolne, przypominające bazgroły lub dziecinne litery.

Wykorzystywane w obszarach:

 • marki osobiste,
 • biznesy fotograficzne, ślubne, kobiece, dziecięce.

Fonty odręczne bardzo mocno nawiązują do osobistego zaangażowania twórcy. Wszędzie tam, gdzie na pierwszy plan wysuwają się emocje, te czcionki sprawdzą się idealnie. Jeśli zatem chcesz pokazać, że angażujesz się całym sercem we wszystko, co robisz w swoim biznesie, wybierz do swojego projektu również fonty odręczne. Gdy dodasz do nich krój bezszeryfowy, uzyskasz bardziej nowoczesny efekt. Gdy chcesz jednak postawić na nutę luksusu, wybierz font szeryfowy.

Przykłady: Sweet Waves, Sortdecai Bursh Script

fonty odręczne

Przykład strony Agnieszki Popiołek

Jakiś czas temu pokazywałam Ci moją realizację strony dla Agnieszki Numerologia LAb. Agnieszka była stroną zachwycona. W między czasie, wiedząc, że u mnie kolejka jest dość długa, postanowiła poprosić inne projektantki o stworzenie drugiej strony tak, by nawiązywał do mojego projektu: https://agaaglowacka.pl/ Projektantki miały za zadanie wziąć moje gotowe pliki (wordpressowe) i dostosować je do drugiej marki i nowych treści. W oryginalnym projekcie fonty odręczne były użyte tylko w określonych miejscach. Format nagłówków był również zdefiniowany. Jednak na stronie Agaaglowacka zostało to przemieszane. Nagłówki otrzymały styl odręczny, przez co nie są do końca czytelne i wprowadzają zamieszanie.

Ostatecznie Agnieszka wróciła do mnie z projektem. Jesteśmy umówione na współpracę przy jej poprawieniu i wdrożeniu platformy kursowej.

Pro Tip:

Pamiętaj, że fonty odręczne stosuje się tylko do poszczególnych zdań czy krótkich wtrąceń. Nie używamy ich do zapisywania całych fragmentów czy akapitów – są po prostu mniej czytelne i mogą mocno zaburzyć odbiór tekstu.
Gdy chcesz wprowadzić je do swojego projektu, zapisz nimi np. takie słowa jak: “Cześć”, “O mnie”, “Co słychać?”

Podobnie w przypadku fontów dekoracyjnych. Cała ich magia zblednie, jeśli ten rodzaj czcionki pojawi się w całym akapicie. Lepiej pomyśl o tych krojach jak o fontach do zadań specjalnych. A przecież nie wysyłasz Agenta 007 na zwykłą misję, prawda?

Pobierz checklistę sklepu Woocommerce

Wiem, że wielu ekspertów wciąż radzi, by mieć to razem ze względu na SEO, ale zauważam, że ze względów wydajnościowych i bezpieczeństwa powoli odchodzi się od tej praktyki. Jeśli też jesteś przed etapem postawienia sklepu, przygotowałam Ci checklistę w Notion oraz pdf, z której możesz skorzystać. Notion to darmowe narzędzie, w tym roku planuję już tylko w nim.

.