Czy wiesz, jaka jest różnica między WordPress[.]com a, WordPress[.]org​? Czy nie popełniasz błędu (jak jedna z moich klientek, która się do mnie ostatnio zgłosiła) i nie używasz tego pierwszego?

Postanowiłam o tym napisać ponieważ:

  • nagrywałam o tym fragment do jednego z kursów o WordPressie dla strefy kursów;
  • po rozmowie z tą konkretną klientką zdałam sobie sprawę, że sporo osób “nie czai” różnicy. A WordPress[.]com jest łatwiejszy w uruchomieniu (na starcie), ograniczając Cię na przyszłość.
dlaczego polecam hosting lh
Gdy mówię o WordPressie, to mam na myśli tego instalowanego na własnej domenie.

Ale w rzeczywistości istnieją dwie wersje WordPressa,

różniącego się końcówkami, a stworzenie strony internetowej na niewłaściwej jest powszechnym błędem, który widzę u wielu projektantów. WordPress.com jest podobny do Wix i Squarespace — wszystkie są łatwe w użyciu, ale niestety mają ograniczenia w zakresie swoich możliwości, zdolności do rozwoju wraz z Twoim biznesem i mogą być dość, ostatecznie, kosztowne.

Z drugiej strony WordPress.org (czyli samodzielnie hostowany WordPress) pozwala na używanie dowolnego motywu lub wtyczki WordPressa i jest O WIELE bardziej rozbudowany niż WordPress.com (oraz Squarespace, Wix, Weebly itd.), które mają ograniczone opcje i elastyczność. To właśnie ta samodzielnie hostowana wersja WordPressa jest używana przez profesjonalistów, na której sama uruchomiłam ponad 100 stron i której uczę zarówno w swoich kursach, jak i lekcjach 1:1 (tak, takie też daję, dlatego też ostatnio nie mam za dużo projektów do pokazania, bo głównie uczę).

Jeśli przypadkowo zaczęłaś swoją stronę na WordPress.com, możesz wkrótce zauważyć, że nie masz możliwości zrobić na niej wszystkiego, czego chcesz.
Szczególnie na tym pierwszym, bezpłatnym pakiecie. Niewiele na nim zdziałasz. Niestety jeśli samodzielnie szukasz, jak uruchomić WordPressa możesz się natknąć na wersję com, a niestety sam WordPress nie informuje jasno, że istnieją dwie różne wersje.

Na szczęście przeniesienie zawartości Twojej strony (postów, stron i mediów) z jednej wersji do drugiej jest naprawdę proste, a budowanie nowej, pięknej strony jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki narzędziom takim jak Divi czy Elementor. Szczególnie jeśli korzystasz z mojego kursu “Wyklikaj samodzielnie stronę w Divi”, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces. 😉 Lub mojego wsparcia

A wracając do mojej klientki. Sytuacja wyglądała następująco:

  • prowadzi bloga, właśnie na wordpress[.]com już od bardzo, bardzo dawna,
  • na Instagramie zbudowała sporą społeczność skupioną wokół podróżowania,
  • chciałaby zacząć monetyzować swoją wiedzę. Zaczęła więc z Izą (z którą współpracujemy razem przy niektórych projektach) działać nad ebookiem,
  • na szybko, bo w przeciągu 2-3 tygodni chciała zacząć sprzedaż wejściówek na warsztaty i okazało się, że się po prostu nie da.
który wordpress wybrać: org, czy com

Jeśli wszystko miałoby być zrobione z głową, a nie tak, by za chwilę to “na nowo łatać”, trzeba by było postawić nowego wordpressa na normalnej domenie (a nie subdomenie [.]wordpress[.]com – a z takiej koszystasz w bezpłatnym pakiecie na wordpress[.]com). A następnie dostawić sklep. Niestety jest to coś czego nie da się uruchomić w 2 tygodnie.

Jak co roku dużo osób planuje start sprzedaży jesienią.

Podobna sytuacja ma zwykle miejsce również w grudniu i przed Black Friday. Często zgłaszają się do mnie osoby w ostatniej chwili, w połowie sierpnia, w momencie, gdzie ja już mam kolejkę prac. Niestety uruchomienie sprzedaży produktu, tak by to miało sens i głowę, i byśmy dodatkowo zaplanowały działania marketingowe, zajmuje czas.

Jeśli chcesz uniknąć pośpiechu i lepienia czegoś na ostatnią chwilę, zapraszam Cię na niezobowiązującą rozmowę. Już teraz możesz przygotować swoją ofertę. I zrobić to w spokoju i na totalnym luzie. Umów się już dziś!

Pobierz checklistę sklepu Woocommerce

Wiem, że wielu ekspertów wciąż radzi, by mieć to razem ze względu na SEO, ale zauważam, że ze względów wydajnościowych i bezpieczeństwa powoli odchodzi się od tej praktyki. Jeśli też jesteś przed etapem postawienia sklepu, przygotowałam Ci checklistę w Notion oraz pdf, z której możesz skorzystać. Notion to darmowe narzędzie, w tym roku planuję już tylko w nim.

.