Przybierasz się do swojej pierwszej strony internetowej. Stworzyłaś już moodboard, wybrałaś kolory, a teraz w internetach szukasz odpowiednich czcionek, które oddałyby charakter Twojej marki. 

To czy mają polskie ogonki to nie jedyna, ważna cecha na którą powinnaś zwrócić uwagę. 

Czy wiesz, licencja których pozwala Ci na użycie ich na twojej stronie i w social mediach? Przecież super by było, by całość Twojej identyfikacji w sieci była ze sobą spójna i, na pierwszy rzut oka, kojarzyła się z Tobą.

Dzisiejszy przewodnik powstał, by pomóc Ci w wyborze odpowiednich czcionek. Poniżej znajdziesz również kilka cennych wskazówek i przykładów, które mam nadzieję rozjaśnią Ci trochę sytuację.

 

Czcionki są wartością intelektualną

Wyobraź sobie, że stworzyłaś freebie, które następnie udostępniasz ludziom, oczywiście po zapisie na Twój newsletter. Udostępniając je, określasz w jaki sposób ktoś może z niego korzystać, np. może sobie je wydrukować lub czytać na tablecie. Często można napotkać określenia, że coś jest tylko do użytku prywatnego. Oznacza to, nie mniej i nie więcej, że osoba, która otrzyma ode mnie freebie za darmo, nie ma prawa go redystrybuować lub sprzedawać dalej. To jest właśnie pewna forma licencji.

Podobnie sprawa ma się z czcionkami. Nie ważne, czy pobrane za darmo czy zakupione ich użycie ogranicza licencja do nich dołączona. Jeśli nie chcesz narazić się na kłopoty powinnaś jej przestrzegać.

Zasady użycia mogą się różnić w zależności od typu licencji jaką twórca dołączył.

Nawet jeśli zakupisz font, tak naprawdę nie stajesz się jego właścicielem. Tak naprawdę wykupujesz jedynie “pozwolenie’ na użytkowanie fontów w określonych licencją warunkach. To właśnie ona określa zasady na jakich możesz lub nie czcionek używać. 

Warto czytać warunki licencji, gdyż nie muszą być one za każdym razem identyczne. Mogą się różnić, nawet znacznie między sobą. Czasem mogą się różnić w zależności od portalu na którym zostały zakupione.

Licencje możemy głównie podzielić na trzy rodzaje:

 • SIL Open Fonts
 • Personal Use Fonts (czyli czcionki do użytku prywatnego)
 • Commercial Use Font (czcionki wykorzystywane również w celach zarobkowych)

SIL Open Fonts

Jak dodać niestandardowy font do strony

W tym mini kursie nauczysz się:

 • co zrobić, by podpiąć font zakupiony na stronie typu CreativeMarket, Font Squirell, lub DaFont do strony utworzonej w WordPressie, przy wykorzystaniu Divi
 • dowiesz się jak ominąć najczęściej pojawiający się problem przy wgrywaniu fontu na serwer

30,00 

Jak podpiąć prezent za zapis

Szablon DIVI – prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Divi WordPress Theme

Przeczytaj także:

To mój ulubiony rodzaj czcionek, ponieważ są one w 100% darmowe zarówno do użytku komercyjnego jak i domowego. Każdy może mieć do nich dostęp. Bez problemu też możesz ich używać tworząc materiały zarówno na własne potrzeby jak i potrzeby Twoich klientów.

Przykładową bazą tego typu czcionek jest baza fontów Google (Google Fonts, dostępna np z poziomu wordpressa i motywu DIVI, można je podłączyć jednym kliknięciem. Dodatkowym plusem są polskie znaki. Można je sobie również podejrzeć na stronie FontPair.co. Jest to idealne miejsce, gdy szukamy dwóch współgrających ze sobą czcionek ).

Więcej o licencji SIL możesz poczytać w Wikipedii.

“Personal Use Only”, czyli czcionki tylko do użytku prywatnego

Są to czcionki, które zwykle dostajesz za darmo, ale ich licencja nie pozwala na używanie ich w celach zarobkowych. Oznacza to, że nie możesz używać ich na swoim blogu, ani w swoim biznesie, nawet jeśli nie prowadzisz bloga w celach zarobkowych.

W jaki sposób zatem można je użyć?

Bez problemu możesz wykorzystać je do stworzenia:

 • Zaproszeń na chrzciny własnego dziecka
 • Różnego rodzaju szkolnych projektów
 • pocztówek , które wręczysz swojej rodzinie na Boże Narodzenie
 • Prywatnych rzeczy (np. plakaty) w twoim domu

Zarezerwuj spotkanie

Potrzebujesz strony internetowej lub sklepu?

Napisz do mnie na adres kontakt@annakrupa.com, umów się na niezobowiązująca rozmowę i zobacz, jak mogę Ci pomóc.

Czcionki komercyjne

Licencji komercyjnej potrzebujesz natomiast jeśli zamierzasz tworzyć bloga lub materiały wizualne do Twojego biznesu. Fonty komercyjne możemy podzielić na dwa rodzaje:

 1. Fonty, które można używać za darmo, nawet w celach biznesowych, jak na przykład czcionki na licencji SIL o której pisałam wyżej
 2. Fonty, które zakupiłeś i posiadają takową licencję.

Kiedy powinnaś kupić komercyjną licencję?

Zasada jest prosta: jeśli zamierzasz wykorzystywać czcionkę gdziekolwiek na swojej stronie, w materiałach marketingowych, na grafikach w social mediach, czy jakichkolwiek elementach, które zamierzasz sprzedawać… kup czcionkę z licencja komercyjną.

Gdzie możesz zakupić czcionki na licencji komercyjnej?

Poniżej przedstawiam Ci moje ulubione miejsca zaopatrywania się w fonty do projektów.

1) Creative Market

To zdecydowanie mój faworyt jeśli chodzi o poszukiwanie nowych fontów (i nie tylko fontów, również dobrej jakości grafik, które mogę kupować „na sztuki”).

Jeśli chodzi o cenę to koszt czcionek wacha się tu między 10 a 25 dolarów za font. Ale, czasem można znaleźć perełki sprzedawane w zestawach (z angielskiego Bundles) lub jako podwójne fonty („font duos”) oraz w dziale 6 darmowych rzeczy, które są udostępniane co tydzień za darmo. Nie spodziewałabym się jednak w nich znaleźć polskich znaków.

Wszystkie czcionki sprzedawane na Creative Market posiadają „Standardową Licencję”. Oznacza to tyle, że po zakupie możesz ich używać zarówno na swoim blogu jak i grafikach do social medii.

Jeśli jednak potrzebujesz czcionki do produktu cyfrowego (np. tworzysz ebooka, którego zamierzasz sprzedawać) lub będziesz sprzedawać coś na szeroką skalę (jak np. t-shirty) wtedy lepiej sprawdź czy Twoja licencja uwzględnia tego typu użycie.

2) Font Bundles

Font Bundles to miejsce, gdzie znajdziesz ciekawe czcionki, do użytku komercyjnego już od 1 dolara. Mają comiesięczną 1 dolarową wyprzedaż, jak również co tydzień można pobrać jeden z fontów za darmo. Dodatkowo, regularnie sprzedają czcionki w tematycznych paczkach (Bundles).

3) The Hungry JPG

Podobnie jak Font Bundles, The Hungry JPG to miejsce, gdzie można znaleźć ciekawe rzeczy, fonty, ale również i grafiki już od 1 dolara. Podobnie jak poprzednik mają sekcję $1 deals. Warto często ją odwiedzać, gdyż jej zawartość zmienia się z miesiąca na miesiąc.