Jakie są różnice między papierami? Papier typu cold pressed

Wybór odpowiedniego papieru do akwareli to niełatwe zadanie. Czasem na grupie widzę prace wrzucane przez początkujące osoby (po to zresztą ta grupa jest), na których ewidentnie widać, że brak efektu wow to nie efekt ich umiejętności, a słabszej jakości papieru.

Z drugiej strony wiem, że bloki do akwareli potrafią kosztować krocie, więc te lepsze trzymamy na specjalne okazje. Ale wśród tańszych odpowiedników również znajdziesz kilka wartych przetestowania.

Dostępne na rynku papiery dzielą się ze względu na sposób wykonania. Choć to oznaczenie nie zawsze jest widoczne na okładce bloku, to ma jednak wpływ na to, jak nasza farba się na nim zachowuje. Warto więc wypróbować kilka i sprawdzić, który najlepiej się nam sprawdza.

Cold press papier

Spośród zwykłych papierów akwarelowych, papier typu cold press jest prawdopodobnie najczęściej stosowany. Po prostu dlatego, że ma dobrą równowagę między fakturą a gładkością.

W zależności od marki, której używasz, papier typu cold press ma na swojej powierzchni mniejszą lub większą teksturę – zależy to od sposobu wytworzenia. Jak sama nazwa wskazuje, tekstura pochodzi z wyciskania włókien miazgi w niskiej temperaturze, co oznacza, że papier zachowuje część tej tekstury po wysuszeniu.

Dzięki temu papier typu cold press może nieco lepiej wchłaniać wodę niż papier typu hot press, a techniki mokre (czyli z dużą ilością wody, w których np. najpierw pokrywamy całą kartkę wodą, a później dopiero dodajemy farbę) są łatwiejsze do kontrolowania, ponieważ “kałuże” farby lepiej osadzają się w teksturowanych rowkach.

Oznacza to, że jest to świetny papier nie tylko do akwareli, ale także nadaje się do większości nośników na bazie wody, takich jak tusz czy gwasz, czy akwarelowe markery typu tombow. Nadaje się szczególnie do granulowania akwareli (ten typ farb w swojej ofercie ma np. Schminke – może je przetestuję niebawem), ponieważ pigmenty gromadzą się w rowkach papieru, co sprawia, że efekt granulacji jest bardziej widoczny (jeśli lubisz taki efekt, to ten papier będzie dla Ciebie idealny).

Jeśli zaś chodzi o samą granulację farb to podrzucam Ci link do nagrania jednej z dziewczyn z mojej akwarelowej grupy w którym pokazuje jak taka granulacja wygląda.

Tekstura papieru typu cold press działa równie dobrze w przeciwnym kierunku – możesz uzyskać świetne tekstury suchego pędzla, szybko przesuwając pędzel z odrobiną farby po powierzchni papieru. Guzki na papierze zbierają trochę farby, podczas gdy rowki są „pomijane”. W ten sposób możesz uzyskać łuszczący się wygląd.

Patronite

Nie wiem, czy widziałaś, ale mój profil na patronite już działa. Jeśli masz ochotę mnie wesprzeć w działaniach, wskakuj i zobacz, co Ci udostępniam w poszczególnych progach. Jeśli dołączysz teraz, będziesz mogła wziąć udział we wspólnym comiesięcznym malowaniu.

Podsumowując cold press papier

Plusy:

 • Powierzchnia o średniej teksturze sprawia, że jest bardziej chłonna i nadaje się do granulowania farb.
 • Papier jest doskonały do akwareli, tuszów i rozcieńczonych farb na bazie wody.
 • Możesz na nim osiągnąć efekt tzw. suchego pędzla.

Minusy (choć minusy mogą być również plusami, w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać ;P):

 •  Może skończyć się wieloma małymi białymi dziurami podczas malowania mniej rozcieńczoną farbą.

  • Rysowanie na nim długopisem lub ołówkiem może powodować „przeskakiwanie” linii (co bywa frustrujące) i może szybciej zużywać stalówkę.

  Wsparcie jako Wirtualna Asysta (Wirtualna Asystentka)

  Rozliczam się z przepracowanych zadań poprzez aplikację Toggl.

  Pakiety są ważne 30 dni od daty zakupu.

  Zobacz w czym mogę Cię wspomóc.

  300,00 1 500,00 

  Jak zrobić kopię zapasową strony i ją odzyskać

  W tym mini kursie nauczysz się:

  • jak tworzyć kopie strony,
  • poznasz  podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przechowywaniem kopii zapasowych oraz
  • nauczysz się je przywracać na dwa różne sposoby (w zależności od tego gdzie kopia się znajduje: bezpośrednio na serwerze, oraz z kopii trzymanej na dysku lokalnym).

  35,00 

  Skillshare wspominam bardzo często. Jest to platforma, działająca na zasadzie abonamentowej, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swoimi talentami,  udostępniając swoje filmy czy webinary. Płacisz co miesiąc niewielką kwotę i korzystasz ze wszystkich kursów, które ma w swojej bazie. Uwielbiam go za różnorodność. A dziś ode mnie dostajesz 2 miesiące tej cudownej skarbnicy wiedzy gratis. 

  Szablon DIVI

  prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

  konkretny zestaw dla początkujących

  Pobierz listę materiałów

  W ebooku znajdziesz przykładowy zestaw dla zupełnego laika. Przykłady papierów, przetestowanych przeze mnie w czasie warsztatów stacjonarnych. Gdyż papier w akwareli ma duże znaczenie.

  Do tego listę konkretnych kolorów farb i narzędzi, które wystarczą Ci, by przekonać się, czy akwarele są rzeczywiście dla Ciebie.

  .

  Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.