Nowy przegląd papierów do akwareli

Papier do akwareli - zaktualizowana lista

Postanowiłam zrobić ponowny przegląd papierów do akwareli. Na blogu znajdziesz starszy post, który popełniłam w 2020 roku. Poza dwoma blokami, które tam polecałam i których wciąż używam, w tak zwanym międzyczasie przetestowałam jeszcze kilka innych. I dziś pokażę Ci ich mały przegląd.

Jeśli chcesz nauczyć się malować, musisz pozbyć się strachu, że zmarnujesz swój cenny papier. Dlatego do codziennych praktyk, testów, maziania nie używaj “wypasionego” papieru. To jeden ze sposobów, by pozbyć się twórczej blokady.

Papier, którego używam najczęściej to (wciąż):

papiery do akwareli zaktualizowana lista
Canson XL Watercolor Paper 300 g
 • Najbardziej uniwersalna gramatura papieru – nadaje się do technik średnio mokrych.
 • Znajdziesz go w dwóch rozmiarach – format A5 i A4.

Gamma Watercolor 300

 • Dostępny jest w kilku rozmiarach.
 • Klejony na bokach, dzięki czemu praca się nie roluje w trakcie malowania.
 • Najbardziej uniwersalna gramatura papieru – nadaje się do technik średnio mokrych (wet on wet również wytrzyma).

Możesz go również kupić w moim sklepie. I jest to papier, który w dużym formacie znajdziesz w boxach z akwareli.

Watercolor sketchbook: Strathmore Visual Journals
 • Oba rozmiary są świetne – idealne do zabrania ze sobą w plener lub na działkę.
 • Gruby papier – jest wytrzymały, maluję nawet po obu stronach.
 • Biały – biel jest jaśniejsza niż w Canson, którego często używam.
 • Zwróć uwagę, że są również dostępne w wersji Mixed Media. Ja polecam te specjalnie oznaczone jako akwarela/watercolor.
 • Dostępny na Amazonie.

Papier, którego używam czasem to:

papiery do akwareli zaktualizowana lista
Strathmore Mix Media 400 Series
 • W moim odczuciu nie nadaje się do technik z dużą ilością wody, gdyż powstają plamy. Farba niezbyt ładnie się ze sobą miesza, ale jeśli tak jak ja lubisz techniki mieszane (malowanie bazy akwarelą, a później rysowanie szczegółów kredkami lub pisakami) to niekoniecznie będzie Ci to przeszkadzać.
 • Jest ekonomiczny.

Papiery, na których maluję z dziećmi (ponieważ idzie nam tego dużo, więc ważny był dla mnie stosunek jakości do ceny oraz ilości arkuszy):

Canson Mix Media Imagine
 • 50 arkuszy w bloku.
 • Wytrzymuje techniki średnio mokre.
 • Idealny do ćwiczeń.
 • Jest ekonomiczny (50 arkuszy w cenie ok. 30zł).
Daler Rowney Watercolor

Kupiłam go dla siebie i muszę przyznać, że trochę byłam rozczarowana tym papierem. Ale… czego się spodziewać za tę cenę. Ostatecznie oddałam go dzieciom. Jakościowo zbliżony do Canson Mix Media Imagine. Może odrobinę słabszy. To co trzeba mu przyznać: do malowania z dziećmi sprawdza się świetnie.

Pudełko to sama dobroć. Specjalnie dla Ciebie schowałam tam szkic, farby i papier. Ponadto przygotowałam do tego film-instruktaż, jak wykorzystać te produkty i jak namalować zwierzęcą galaktykę. Nie musisz o nic się troszczyć. Kupujesz i masz wszystko: materiały, temat i instrukcję wykonania (dostępną na moim youtubie). Jedyne co pozostaje to zasiąść z dala od innych i wejść w krainę barw, relaksu i spokoju.

Zestaw możesz zakupić w wersji z lub bez pędzli.

Box z akwareli – piwonia

75,00 110,00 

Box z akwareli – koty

75,00 110,00 

Skillshare wspominam bardzo często. Jest to platforma, działająca na zasadzie abonamentowej, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swoimi talentami,  udostępniając swoje filmy czy webinary. Płacisz co miesiąc niewielką kwotę i korzystasz ze wszystkich kursów, które ma w swojej bazie. Uwielbiam go za różnorodność. A dziś ode mnie dostajesz 2 miesiące tej cudownej skarbnicy wiedzy gratis. 

Kurs z akwareli

Kurs akwareli do początkujących, w którym krok po kroku pokażę Ci jak namalować 9 różnych kwiatów (m. in. tak popularne jak róże i piwonie) oraz 5 rodzajów liści, a następnie połączyć je w piękne akwarelowe kompozycje w stylu swobodnym.

Koci kurs na Skillshare

Koci kurs na skillshare

Pobierz listę materiałów

konkretny zestaw dla osób początkujących

W ebooku znajdziesz przykładowy zestaw dla zupełnego laika. Przykłady papierów, przetestowanych przeze mnie w czasie warsztatów stacjonarnych. Gdyż papier w akwareli ma duże znaczenie.

Do tego listę konkretnych kolorów farb i narzędzi, które wystarczą Ci, by przekonać się, czy akwarele są rzeczywiście dla Ciebie.

.