Dzisiaj na tapetę weźmiemy pierwszy, podstawowy temat: jaki papier do akwareli wybrać?

Myślę, że na początku przygody z malowaniem, warto zainwestować w odpowiedni papier. Do takiego stwierdzenia doszłam, malując ostatnio ze swoją córką. Naprawdę dużo frustracji możemy przeżywać, jeśli nie będziemy mieć odpowiedniego papieru do akwareli. Farby te na zwykłym papierze kompletnie inaczej się mieszają, dlatego warto mieć papier o odpowiedniej grubości, co nie oznacza, że musi być całkowicie profesjonalny.

Papier do akwareli można kupić w blokach lub w arkuszach. Arkusze można pociąć na mniejsze fragmenciki i w ten sposób dopasować rozmiar obrazu. Bloki zaś kupujemy już o określonej wielkości.

Dzisiaj pokażę Wam kilka wybranych przeze mnie papierów. Są to opcje raczej ekonomiczne, ponieważ używam ich podczas warsztatów, więc zależy mi na tym, aby ich cena nie była wygórowana. Zawsze zwracam uwagę na stosunek ceny do jakości papierów i wybieram takie, które wypadają najlepiej. Oczywiście istnieją papiery rewelacyjne, całkowicie profesjonalne… jednak na początku korzystanie z nich nie jest konieczne.

Zresztą… te osoby, które malują na co dzień i są artystami akwarelowymi, bardzo dużo ćwiczą też na nieco tańszym papierze, a dopiero potem, jak już mają opracowany projekt i wiedzą, co chciałyby namalować i skończyć, to przenoszą to na papier najwyższej jakości.

Czym się kierujemy wybierając blok do akwareli?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, czy jest to papier akwarelowy. Każdy z nich powinien być odpowiednio oznaczony: tylko do akwareli lub tzw. „mix media”.

Kolejną ważną rzeczą jest grubość papieru, która nie powinna być mniejsza niż 250 gramów.

 

Gamma Watercolor Blok do akwareli

Ja, na początek, bardzo polecam Wam ten papier Gamma Watercolor. Jest on dostępny w różnych formatach, najmniejszym możliwym jest format A6. W każdym bloku jest 10 arkuszy. Ta sama firma produkuje również papiery do akwareli z oznaczeniem „watercolour, 200 gramów”. Ten jednak zdecydowanie Wam odradzam, gdyż jakościowo wypada naprawdę dużo gorzej w porównaniu do ich papieru o grubości 300 gramów.

Papier ten ma swoje plusy i minusy, i, co ciekawe, jego plusy są zarazem jego minusami.

Każdy bok papieru jest klejony. Zarówno te małe bloczki, jak i te duże są klejone ze wszystkich stron. Rzecz ta stanowi duży plus, ponieważ podczas malowania naszej pracy, papier się nie zwija, pozostaje cały czas prosty. Po wyschnięciu wystarczy tępym nożem odciąć pracę od reszty bloku.

Jednak jest to również minus tego papieru. Dlaczego? Ponieważ w danym momencie możemy pracować tylko nad jednym projektem. Jeśli zatem zdarzy się tak, że zaczniecie jeden rysunek, a w Waszej głowie powstanie kolejny pomysł, to wówczas nie będziecie mogli go zacząć, dopóki nie skończycie pierwszego.

Warto jednak podkreślić, że papier Gammy do akwareli, szczególnie ten mały – A6, jest idealny do ćwiczeń.

Canson Mix Media Imagine

Drugim papierem, który chciałabym Wam polecić, jest Canson Mix Media Imagine. Ma on mniejszą gramaturę, bo tylko 200 gramów, ale w bloku mamy 50 arkuszy, które – w przeciwieństwie do tego pierwszego, nie są klejone. Jakościowo papier ten jest nieco słabszy niż ta gama, ale myślę, że do ćwiczeń bardzo dobrze się sprawdza. W szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do jakości, wówczas papier ten wypada naprawdę dobrze.

Można go również kupić w dużych blokach. Ostatnio kupiłam taki na warsztaty dziecięce, bo naprawdę bardzo, bardzo dużo ćwiczeń tam robimy, różnych zabaw z farbami. Za 50 arkuszy zapłaciłam 32 zł, więc jest to rewelacyjna cena. Co ważne – na pewno można go kupić w internecie jeszcze taniej niż w Empiku.

Creadu, blok do akwareli

Kolejnym dobrym blokiem do akwareli, dostępnym także w Empiku, jest Creadu. Jego cena też jest bardzo przystępna. Jednak w bloku znajdziecie tylko 20 kartek. Plusem może być to, że jest klejony ze wszystkich stron – podobnie jak pierwszy papier. Minusem za to, może stać się jego faktura, która jest bardzo wyraźna i czasem trudno się po niej maluje. Jeśli chcesz – wypróbuj go sama. Jednak moim zdaniem na początku naszej przygody z akwarelą papier z taką fakturą nie jest najlepszą opcją. Lepiej byłoby wybrać papier raczej gładki, bo ten jest bardzo szorstki w odczuciu.

Canson, Blok do akwareli 300g na spirali

Ostatnim papierem do akwareli, który chcę Wam przedstawić, jest niebieski Canson . Możecie go kupić m.in. na Amazonie, czy Allegro, gdzie jest naprawdę łatwo dostępny. Cenowo wychodzi po złotówce za stronę, więc nie najgorzej. Jego gramatura to 300 gramów, jest oznaczony znaczkiem „watercolour, akwarele”, w bloku jest 30 kartek, które nie są klejone, lecz umieszczone na spirali, więc każda kartka jest oddzielona od pozostałych. Jest to zdecydowanie jego plus i minus, tak jak w poprzednim bloku.

Z jednej strony, oddzielone, niczym nie połączone ze sobą kartki podczas malowania mogą się odkształcać, co stanowi jego dużą wadę. Oczywiście jest na to sposób! W moim kursie będę zdradzać różne tajniki, np. co można zrobić, jeżeli podczas malowania papier mocno nam pofalował. Z drugiej strony oddzielne kartki są też plusem, bo możecie wykonywać kilka projektów naraz. Oczywiście przed obróceniem kartki musicie odczekać aż projekt wyschnie.

Jednak jeżeli malujecie etapami, tak jak ja czasami, to po prostu otwieracie kolejną kartkę i na niej malujecie kolejny obraz.

Jeżeli będziecie miały jeszcze jakieś pytania do mnie związane z blokami papierów akwarelowych, to piszcie w komentarzu, a ja Wam odpiszę. Dodatkowo stworzyłam dla Was workbook, w którym są te wszystkie bloki opisane, łącznie z linkami do sklepów, z których ja korzystam. Zawsze gdy robię zakupy na warsztaty akwareli i udaje mi się znaleźć sklep, w którym można kupić papiery nieco taniej niż w pozostałych, to wówczas zapisuję linki do tych stron. W tym workbooku, który będzie do pobrania, znajdziecie wszystkie zebrane przeze mnie linki.

Przeczytaj także: