Od czego zacząć budowanie marki w Internecie? Cz. 4 Okrojona książka marki.

Dobieramy fonty

Wpadam dziś do Ciebie z ostatnią porcją wiedzy na temat budowania marki. W ostatnich trzech wpisach omawialiśmy ten proces dość szczegółowo.

Zaczęliśmy od stworzenia tablicy inspiracji na Pinterest, określenia wstępnych kolorów oraz wyboru fontów dla naszej marki. Jeśli ominęły Cię te maile, wciąż możesz znaleźć te treści w artykułach na blogu.

Dziś złożymy wszystko w całość – stworzymy książkę marki. Oczywiście zaznaczam, że to tylko początek drogi i jest to jej uproszczona wersja. Na początek jednak w zupełności wystarczy. Zlecając przeprowadzenie brandingu specjaliście, dostaniesz o wiele więcej zadań niż dobranie kolorów oraz fontów.

Składamy wszystko w całość – książka marki.

How to style your brand

Wracając do naszej uproszczonej książki znaku, to tu zaczyna się zabawa.;-) 

Nie myśl sobie, że musisz pisać teraz jakiś tom z wykresami, przykładami czy statystykami. Książka marki to ta sama tablica na Pinterest, jednak nieco poszerzona. Dzięki niej sprawdzisz, jak wybrane do tej pory składowe Twojej marki oddziałują na siebie, jak wyglądają jako całość, a nie pojedyncze elementy. 

Pamiętasz? Gdy pisałam o utworzeniu tablicy na Pinterest, prosiłam Cię, byś podzieliła ją na sekcje (kolory, fonty, elementy dodatkowe, układy stron, Twoja praca i Twoje zdjęcia, Twój styl). Nie korzystaliśmy jeszcze z sekcji dotyczących stylu oraz układów stron. To właśnie te części tablicy Pinterest mają Ci teraz pomóc w odpowiednim ułożeniu elementów względem siebie.

Przejrzyj te piny, szukając układów oraz projektów, które przyciągają Twój wzrok oraz które będą dobrze – Twoim zdaniem – współpracować z wybranymi czcionkami i kolorami. Być może dojdziesz do wniosku, że potrzebne będą Ci jeszcze inne elementy graficzne. One również na końcu trafią do książki znaku.

Nie zapomnij tu również wrzucić własnych zdjęć, które planujesz umieścić na stronie internetowej. Dzięki temu zobaczysz wszystko jako całość. Poniżej zamieszczam Ci przykład elementów, jakie mogą znaleźć się w książce marki.

Fragment mojej książki marki (brandguide).

Po złożeniu całości w jedno powinnaś być w stanie wyczuć, czy istnieje równowaga między pracą, idealnym klientem oraz Twoim własnym stylem i osobowością.

Jeśli wciąż jej nie czujesz i coś Ci zgrzyta, oznacza to po prostu, że musisz kontynuować dopracowywanie swojej książki marki. Ale uwaga: nie rób tego w nieskończoność. Na niektórych etapach, typu wybór “właściwej” czcionki, można spędzić wieki. Moje klientki zawsze mówią, że tworzenie książki marki, a w końcowym efekcie strony internetowej, to proces. Proces, w którym odkrywasz, komu chcesz służyć i kim chcesz być.

Pamiętaj też, że tak jak Ty i Twój biznes będą się rozwijać i zmieniać z czasem, tak samo będą ewoluować Twoje zasoby wizualne. Nic nie jest wykute w kamieniu. Książka marki ma Ci służyć bardziej jako drogowskaz ułatwiający podróż.

Pamiętaj, że nawet wielkie marki od czasu do czasu robią własny lifting i redesign.

Jak podpiąć prezent za zapis

W tym mini kursie nauczysz się:

  • tworzyć formularz zapisu w systemie mailerlite,
  • podpiąć prezent do pobrania pod konkretny formularz zapisu oraz
  • umieścić formularz zapisu na konkretnej stronie w WordPress ( w Divi).

25,00 

Jak zrobić kopię zapasową strony i ją odzyskać

W tym mini kursie nauczysz się:

  • jak tworzyć kopie strony,
  • poznasz  podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przechowywaniem kopii zapasowych oraz
  • nauczysz się je przywracać na dwa różne sposoby (w zależności od tego gdzie kopia się znajduje: bezpośrednio na serwerze, oraz z kopii trzymanej na dysku lokalnym).

35,00 

Skillshare wspominam bardzo często. Jest to platforma, działająca na zasadzie abonamentowej, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swoimi talentami,  udostępniając swoje filmy czy webinary. Płacisz co miesiąc niewielką kwotę i korzystasz ze wszystkich kursów, które ma w swojej bazie. Uwielbiam go za różnorodność. A dziś ode mnie dostajesz 2 miesiące tej cudownej skarbnicy wiedzy gratis. 

Szablon DIVI

prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Tworzenie książki marki

to proces. Proces, w którym odkrywasz, komu chcesz służyć i kim chcesz być.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na newsletter.

Co dwa tygodnie poruszam w nim tematy związane z SEO, projektowaniem stron, Divi i projektowanie grafiki.

.

Video Teka:

Nie wiem, czy widziałaś, ale od maja zaczęłam tworzyć VideoTekę, czyli miejsce, w którym znajdziesz mini szkolenia na konkretne tematy. Do tej pory pojawiły się już takie tematy jak:

  • Jak stworzyć kopię zapasową strony. I – co najważniejsze – umieć ją przywrócić nawet gdy trzymamy ją na dysku zewnętrznym.
  • Jak dodać stronę do wizytówki Google.
  • Jak wgrać na stronę font spoza repozytorium Google.
  • Jak podpiąć prezent za zapis w systemie mailingowym.

 Możesz kupić pojedyncze szkolenie potrzebne Ci w danym momencie lub kupić dostęp do całości za 79zł /m-c.