Od czego zacząć budowanie marki w Internecie? Czy samo logo to dobry start?

Dlaczego SEO jest ważne

Od czego zacząć budowanie marki w Internecie? Czy zaczynać pracę od samego logo? Jak dobierać kolory? To najczęstsze pytania, jakie pojawiają się na początku współpracy.

Moje zdanie jest takie: jeśli działasz samodzielnie, nie masz budżetu na oddanie się w ręce specjalisty, działaj metodycznie. Krok po kroczku. Jak start-upy. W myśl zasady: zrobione jest lepsze od doskonałego. Całość dopracujesz po drodze. Moja strona też na początku nie wyglądała tak, jak teraz. Jest nawet takie narzędzie w Internecie, które pozwala podejrzeć jak dana strona wyglądała kilka wersji temu.

Pamiętaj, że jak już odłożysz odpowiednią sumę, to zawsze możesz zlecić specjaliście redesign strony . Niech brak dochodów Cię nie stopuje.

A jeśli postanowisz zainwestować, warto zrobić to od początku dobrze.
Dziś pokażę Ci w nim jeden z kroków, jakie przechodzę ze swoimi klientkami podczas pracy nad stroną. Zobaczysz, od czego zaczynamy.

Trzy aspekty

How to style your brand

Twoja identyfikacja wizualna powinna równoważyć trzy aspekty:

 • Twoją ofertę, 
 • profil idealnego klienta oraz jego potrzeby (ponieważ innych kolorów używamy projektując dla kogoś, kto potrzebuje zaopiekowania, a innych dla osób, które potrzebują energetycznego zastrzyku),
 • Twój osobisty styl (naprawdę nie musisz udawać kogoś, kim nie jesteś!).

Czym jest przewodnik marki (tzw. brand guide) i dlaczego ułatwi Ci życie?

Przewodnik marki to dokument, który określa elementy wizualne Twojej marki oraz sposób ich używania. 

Powinien zawierać:

odmiany logo (tzw. księgę znaku lub chociażby skróconą księgę znaku). Przykłady uproszczonych książek znaku możesz zobaczyć tutaj dla Ciąży z pasją ,  tutaj dla Monono love oraz tutaj dla angielski Metoda Na Boba.

– kolory,

– czcionki,

– i wszystkie elementy interfejsu używane przez markę, takie jak style przycisków, w tym przycisków CTA, oraz wszystkie inne używane ozdobniki.

Jak podpiąć prezent za zapis

W tym mini kursie nauczysz się:

 • tworzyć formularz zapisu w systemie mailerlite,
 • podpiąć prezent do pobrania pod konkretny formularz zapisu oraz
 • umieścić formularz zapisu na konkretnej stronie w WordPress ( w Divi).

25,00 

Jak zrobić kopię zapasową strony i ją odzyskać

W tym mini kursie nauczysz się:

 • jak tworzyć kopie strony,
 • poznasz  podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przechowywaniem kopii zapasowych oraz
 • nauczysz się je przywracać na dwa różne sposoby (w zależności od tego gdzie kopia się znajduje: bezpośrednio na serwerze, oraz z kopii trzymanej na dysku lokalnym).

35,00 

Skillshare wspominam bardzo często. Jest to platforma, działająca na zasadzie abonamentowej, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swoimi talentami,  udostępniając swoje filmy czy webinary. Płacisz co miesiąc niewielką kwotę i korzystasz ze wszystkich kursów, które ma w swojej bazie. Uwielbiam go za różnorodność. A dziś ode mnie dostajesz 2 miesiące tej cudownej skarbnicy wiedzy gratis. 

Szablon DIVI

prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Posiadanie nawet prostego

brandbooka

sprawi, że Twoja marka będzie wyglądała na spójną oraz uprości Ci tworzenie materiałów czy to do social media, czy to do druku.

Ale jak się za to samodzielnie zabrać?

Zwykle “zlecam” klientkom stworzenie tablicy na Pinterest.

Możesz stworzyć jedną, ogólną tablicę inspiracji, ale zachęcam Cię do większej precyzyjności i podzielenia swojej tablicy na różne sekcje. Zaraz dowiesz się, co mam na myśli.

Każda z tych sekcji powinna zostać przypisana jednej z “części” przewodnika marki, dzięki temu będziesz mogła przepracować je małymi krokami. 

Oto kategorie, które musisz “przypiąć”:

 • kolory,
 • fonty,
 • elementy dodatkowe, typu tekstury, kształty, wzory,
 • Twój styl (tu łapią się wszystkie inne elementy, niepasujące do pozostałych kategorii),
 • układy stron,
 • Twoja własna praca, Twoje zdjęcia.

Chciałabym tutaj udzielić Ci dwóch ważnych rad:

 1. Ten etap nie polega na wybieraniu idealnych kolorów ani idealnych czcionek. Chodzi o to, by zobaczyć / sprawdzić, jaka kolorystyka naturalnie Cię przyciąga, jakie style wizualne. W detale wejdziemy później.
 2. Upewnij się, że na tablicę wgrałaś również zdjęcia swoje i swoich produktów, których zamierzasz użyć na stronie. Będziesz lepiej widzieć, jak całość współgra ze sobą. Pamiętasz? Chcemy uzyskać wygląd marki, który jest zbalansowany między potrzebami Twojego klienta, a Twoją pracą czy produktami oraz Twoim stylem. A nie możemy tego uzyskać nie zestawiając ich na tablicy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na newsletter.

Co dwa tygodnie poruszam w nim tematy związane z SEO, projektowaniem stron, Divi i projektowanie grafiki.

.