Co oznacza, że treści są wartościowe?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co to znaczy “wartościowe treści” w odniesieniu do Internetu? Chciałabym, żebyśmy dzisiaj poruszyły ten temat. Jest on niezwykle istotny, lecz często mylony. Pisanie tekstów stanowi bowiem kluczowy czynnik wpływający na sukces w wyszukiwarce Google.

Do napisania tego newslettera skłoniły mnie 3 współprace, które właśnie zaczynam i w których przed samym projektowaniem strony zajęłam się właściwie audytowaniem treści.

Widzę, że często osoby zgłaszające się po stronę internetową, mają duży problem z napisaniem treści na nią. Ten problem zauważyłam już wcześniej, stąd powstał pomysł na stworzenie Plannera treści strony internetowej. Na razie trochę wolniej, ale wciąż nad nim pracuję. W każdym razie każda współpraca sprawia, że wiem, co jeszcze powinnam w nim zawrzeć.

Ważne jest, aby zrozumieć, że treść ma ogromne znaczenie dla skuteczności kampanii SEO. Bez dobrych treści kampania po prostu nie zadziała.

Co oznacza, że treści są wartościowe?

Pierwszym kluczowym czynnikiem jest jakość treści. Warto zainwestować czas i wysiłek w tworzenie wartościowych, unikalnych i odpowiednio zoptymalizowanych treści. To jest klucz do zdobycia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

Drugim czynnikiem jest ilość treści. Dlatego też często sugeruję klientkom prowadzenie bloga. Pamiętaj jednak, że blog niekoniecznie oznacza artykuły eksperckie na stronie. Wiem, że sporo osób się przed tym wzbrania. Nie chce prowadzić bloga, bo tak naprawdę nie wie, jakie artykuły może na nim pisać. Każdy artykuł może być np. case study jednej Twojej współpracy lub rozbudowaną odpowiedzią na najczęściej pojawiające się od klientów pytania.

Jeśli chcesz uzyskać ruch z Google, Twoja strona musi zawierać wystarczającą ilość treści. To, czy strona jest “żywa” i aktualizowana (gdzie przez aktualizację nie mam na myśli aktualizacji wtyczek, tylko pojawiające się nowe treści) to również jeden z czynników rankujących Google. Planowanie i sukcesywne wdrażanie strategii tworzenia treści są więc nieodzowne, również pod kątem budowania relacji z klientem.

Jakość treści jest bardzo ważna, ale co tak naprawdę oznacza to pojęcie?

Moja definicja to:

Wartościowe treści są przydatne dla potencjalnych klientów i jednocześnie zawierają odpowiednie słowa kluczowe.

Mamy tu zatem dwie perspektywy jakości: Google oraz klienta.

Google ocenia jakość treści poprzez wyszukiwanie konkretnych słów kluczowych w tekście. Algorytm wie, jakie frazy są wpisywane w wyszukiwarce, więc oczekuje, że autor tekstu będzie miał odpowiedzi na te pytania.

Z punktu widzenia Google’a, musisz wiedzieć, jakie (oraz jak często) frazy użyć w tekście. Można wykorzystać do tego narzędzia dostępne w Internecie, jak answerthepublic.com lub planner słów kluczowych Google. To właśnie jest miernik jakości treści.

Jednakże, ważne jest, aby pamiętać, że oprócz jakości z perspektywy Google, to przede wszystkim konkretny człowiek będzie czytał Twoje treści i je oceniał.

Budowanie widoczności w Google to nie tylko ruch na stronie. Aby klienci byli zainteresowani Twoimi produktami czy usługami, muszą Ci zaufać i poznać Cię. Dlatego ważne jest, aby Twoje treści były przede wszystkim przydatne dla czytelnika. Potencjalny klient powinien mieć poczucie, że się czegoś cennego dowiedział.

Należy pamiętać, że jakość treści dla człowieka jest jeszcze ważniejsza niż dla Google. Nie trzeba już pisać treści typowo pod robota Google.

Warto również zadbać o wizualne aspekty tekstu, takie jak:

  • dzielenie tekstu na paragrafy (duże bloki tekstu zniechęcają do czytania),
  • stosowanie krótkich zdań (dzięki temu łatwiej jest wyłapać ich sens),
  • wypunktowania,
  • grafiki i pogrubienia, które poprawią jego czytelność.

Podsumowując, aby Twój tekst był dobrej jakości, musi być przede wszystkim przydatny i czytelny dla Twojego odbiorcy. Dopiero takie treści można optymalizować pod kątem Google. Ilość czasu spędzonego na stronie to również sygnał dla Google, że treść, którą podsunął czytelnikowi, jest wartościowa i warto dalej ją “promować” w wyszukiwarce.

Pamiętaj

Nawet pierwsza pozycja w Google nie pomoże, jeśli Twój tekst będzie słaby i ludzie wchodząc na Twoją stronę, będą ją z szybkością błyskawicy opuszczać.

Nie wiesz, czy tak się dzieje u Ciebie? Taką metrykę, jak ilość czasu poświęconego przez klienta na przeczytanie strony, możesz sprawdzić w Google Analytics (od lipca GA4).

O samej analityce będzie innym razem, niekoniecznie w następnym newsletterze, bo to jednak rozbudowany temat i muszę przemyśleć, jak go ugryźć, by był dla Ciebie przystępny. 

Szablon DIVI

prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Pobierz checklistę sklepu Woocommerce

Wiem, że wielu ekspertów wciąż radzi, by mieć to razem ze względu na SEO, ale zauważam, że ze względów wydajnościowych i bezpieczeństwa powoli odchodzi się od tej praktyki. Jeśli też jesteś przed etapem postawienia sklepu, przygotowałam Ci checklistę w Notion oraz pdf, z której możesz skorzystać. Notion to darmowe narzędzie, w tym roku planuję już tylko w nim.

.