Dwa sposoby na badanie rynku.

Dziś mam dla Ciebie naprawdę smakowite kąski! Opowiem Ci o badaniu rynku i podpowiem kilka sposobów, w jakie można je przeprowadzić. Dlaczego o tym piszę? Oto kilka powodów:

1. Czasem zgłaszają się do mnie klientki, dla których cena za stworzenie przeze mnie całej strony www to za dużo. Chcą mniejszy pakiet, np. stronę wizytówkę. Później okazuje się, że „okrojony” pakiet kosztuje niewiele mniej, a to dlatego, że nieważne czy współpraca jest duża czy mała, ilość pracy wstępnej, na zapleczu, w moim przypadku jest taka sama. Równie dużo energii i zasobów w formie czasu muszę włożyć, by poznać klientkę, jej biznes i klienta końcowego (czyli przeprowadzić badanie rynku i konkurencji) niezależnie, czy tworzę mały czy duży projekt. Zwykle projekty takie z doskoku, na zasadzie „Ania, ratuj, mój grafik nie wyrobił się z grafiką do reklamy, poratujesz?” nie udają mi się, gdyż nie jestem w stanie poznać klientki w trakcie godziny. A tym bardziej przygotować grafik zgodnych z jej marką. Takie współprace najczęściej odpuszczam.

2. Gdy umawiam się na współpracę, często słyszę pytania:Jak napisać „działające” teksty, teksty z duszą? Póki nie poznasz swojego klienta, jego potrzeb oraz historii,dlaczego wybiera akurat Ciebie, prawdopodobnie będzie Ci trudno je napisać.

Kiedy przeprowadzam badanie rynku:

Gdy zajmowałam się brandingiem, to był jeden z etapów „tworzenia marki”, którego nie widać gołym okiem. Badanie na zapleczu. Teraz również je wykorzystuję, gdy sprawdzam:

– czym są zainteresowani moi odbiorcy– choć tak naprawdę większość historii, które tu czytasz, pochodzą z rozmów z klientami, to możesz je wykorzystać, gdy jeszcze klientów nie masz

– czym zajmuje się moja „konkurencja”– choć tak naprawdę nie wierzę w ideę konkurencji, bo każdy z nas jest tak różny i każdemu pasuje inny sposób prowadzenia projektu, więc każdy z nas będzie mieć „własnych” klientów i własną grupę odbiorców. Uważam, że świat jest pełen obfitości (jeśli tylko w to uwierzymy) i dla każdego wystarczy.

Gdy zastanawiasz się nad tym, w czym może pomóc Ci przeprowadzenie badania rynku, to odpowiedź jest prosta: pomoże Ci znaleźć Twój wyróżnik, Twoje unikatowe miejsce między innymi ofertami. Czasem badanie pokazuje, że cała Twoja konkurencja ma niemalże identyczne teksty na swoich stronach, typu: „projektowaniem zajmuję się od x lat”, „stworzymy Ci profesjonalną stronę”. Więc jeśli pójdziesz tą samą ścieżką co inni, to jedynym Twoim wyróżnikiem będzie cena, a tym raczej nie chcesz konkurować.

Dziś chcę Ci pokazać dwa sposoby na sprawdzenie, zbadanie potrzeb Twoich klientów:

1. przez badanie metodą detektywa słów kluczowych, które ludzie wpisują w przeglądarkę.

2. przez analizę reklam konkurencji (dobrze wiedzieć, kto Twoją „konkurencją” jest 😉 ),

Biblioteka reklam FB

Nagrałam Ci krótki film, jak korzystać z biblioteki reklam na fb. I od razu zaznaczam, że nie chodzi tu o to, by kopiować swoją konkurencję, ale by sprawdzić jakie komunikaty działają, a jakie nie. Jakiego typu grafiki do reklam działają (pomocne, jeśli w ogóle nie wiesz, jak taką grafikę zaprojektować), a na jakie nie ma reakcji. Niech to będzie dla Ciebie inspiracja.

Drugi sposób na badanie rynku to sprawdzenie metodą detektywa, jakie słowa kluczowe wpisują nasi klienci w wyszukiwarkę. Jest to bardzo pomocne przy doborze słów kluczowych do reklam i SEO. I tu podrzucam Ci mój webinar z 2021, który prowadziłam dla klientek Justyny Stańskiej o tym, jak badać metodą detektywa, czego ludzie poszukują w Internecie.

Konsultacje indywidualne

Jeśli chcesz sprzedawać i budować swoją firmę online i wiesz, co chcesz osiągnąć, ale nie wiesz jak to zrobić, porozmawiajmy. Pomogę Ci zaplanować strategiczne działania krok po kroku, a następnie wybrać dopasowane do Twojego typu biznesu rozwiązania i narzędzia, technicznie dopasować funkcjonalności i przygotować Cię do startu lub kolejnego kroku w świecie online.

300,00 1 500,00 

Jak zrobić kopię zapasową strony i ją odzyskać

W tym mini kursie nauczysz się:

  • jak tworzyć kopie strony,
  • poznasz  podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przechowywaniem kopii zapasowych oraz
  • nauczysz się je przywracać na dwa różne sposoby (w zależności od tego gdzie kopia się znajduje: bezpośrednio na serwerze, oraz z kopii trzymanej na dysku lokalnym).

35,00 

Skillshare wspominam bardzo często. Jest to platforma, działająca na zasadzie abonamentowej, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swoimi talentami,  udostępniając swoje filmy czy webinary. Płacisz co miesiąc niewielką kwotę i korzystasz ze wszystkich kursów, które ma w swojej bazie. Uwielbiam go za różnorodność. A dziś ode mnie dostajesz 2 miesiące tej cudownej skarbnicy wiedzy gratis. 

Szablon DIVI

prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na newsletter.

Co dwa tygodnie poruszam w nim tematy związane z SEO, projektowaniem stron, Divi i projektowanie grafiki.

.