Dlaczego SEO jest ważne

Dlaczego SEO jest ważne

Artykuł powstał ponieważ niemal każdy klient zadaje mi pytanie, czy się zajmuję również SEO i pozycjonowaniem stron. Zwykle odpowiadam, że to zależy… Zależy, o które SEO chodzi. Ale od początku.

Po co w ogóle jest nam potrzebne SEO i skąd tyle szumu wokół niego?

SEO to inaczej optymalizacja Twojej witryny wykonywana w celu poprawy pozycji, na których wyświetla się ona w wynikach wyszukiwania.

Myślę, że szum wokół tego bierze się stąd, iż widzimy, jak nasze zasięgi w social mediach maleją z dnia na dzień. Wywołuje to niepokój, chcemy temu zaradzić, więc szukamy rozwiązań. Wielu uważa, że SEO jest jednym nich, że może nas uratować, ponieważ podejmowane w ramach SEO działania są bezpłatne i poprawiają pozycję strony w rankingu.

Wydaje nam się, że jeśli o to zadbamy, to wówczas zasięgi wzrosną. Coś w tym jest, jednak sprawa wcale nie jest taka prosta. Samo zainstalowanie wtyczki Yoast SEO może przynieść nam niewiele pożytku. Google bierze pod uwagę TYLKO 200 (niektórzy piszą o 250) czynników, pozycjonując strony. I tylko na niektóre z nich mamy wpływ. Pod tym linkiem znajdziesz listę wszystkich czynników rankingowych:
http://secureglass.net/200-czynnikow-rankingowych-google

SEO dzielimy na:

 •  on-site, inaczej mówiąc: on-page, czyli “na stronie”, na który masz wpływ jako designer,
 •  off-site, czyli działania odbywające się poza stroną.

On-site SEO

Do on-site SEO zaliczamy np.:

 • dbanie o jakość i niepowtarzalność znajdujących się na stronie treści,
 • szybkość ładowania strony,
 • umieszczanie nagłówków h1, h2 itd.,
 • budowa adresów URL,
 • znaczniki meta
 • i cała masa innych, fajnych rzeczy.

Jak widać, wszystkie te działania są związane bezpośrednio z Twoją stroną — z jej zawartością i aspektami technicznymi. Ty jesteś szefem i masz nad tym całkowitą kontrolę.

Off-site SEO

Natomiast off-site to wszystko to, co dzieje się poza Twoją stroną. Zaliczyć tu możemy np.:

 • linki umieszczone na różnych, wartościowych dla Google stronach, prowadzące do Twojej witryny, jest to tzw. link building (najczęściej zajmują się tym agencje, które tworzą tzw. farmy linków – tj. strony będące swego rodzaju katalogami branżowymi i tam umieszczają linki swoich klientów) oraz
 • artykuły sponsorowane (możesz takie zamówić – będą opowiadać o Twojej stronie, usłudze, produkcie i zostaną umieszczone w witrynie kogoś innego),
 • a także Twoje działania w mediach społecznościowych, w szczególności te momenty, kiedy linkujesz swoją stronę w postach.

Ranking strony, która poleca Twoją witrynę również ma znaczenie. Im wyższy wskaźnik jakości ma strona polecająca Ciebie, tym większy poziom zaufania zbudujesz w Google. Im więcej stron o wątpliwej reputacji zacznie przekierowywać do Twojej strony, tym większe spowoduje to szkody. (tzw. praktyki czarnego SEO).

Off-site (off-page) SEO stanowi ponad 50% całkowitego rankingu SEO.

Jak podpiąć prezent za zapis

W tym mini kursie nauczysz się:

 • tworzyć formularz zapisu w systemie mailerlite,
 • podpiąć prezent do pobrania pod konkretny formularz zapisu oraz
 • umieścić formularz zapisu na konkretnej stronie w WordPress ( w Divi).

25,00 

Jak zrobić kopię zapasową strony i ją odzyskać

W tym mini kursie nauczysz się:

 • jak tworzyć kopie strony,
 • poznasz  podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przechowywaniem kopii zapasowych oraz
 • nauczysz się je przywracać na dwa różne sposoby (w zależności od tego gdzie kopia się znajduje: bezpośrednio na serwerze, oraz z kopii trzymanej na dysku lokalnym).

35,00 

Skillshare wspominam bardzo często. Jest to platforma, działająca na zasadzie abonamentowej, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swoimi talentami,  udostępniając swoje filmy czy webinary. Płacisz co miesiąc niewielką kwotę i korzystasz ze wszystkich kursów, które ma w swojej bazie. Uwielbiam go za różnorodność. A dziś ode mnie dostajesz 2 miesiące tej cudownej skarbnicy wiedzy gratis. 

Szablon DIVI

prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Najlepsze efekty uzyskasz, dbając zarówno o on-site, jak i o off-site. Szukając informacji w Google (najpopularniejszej wyszukiwarce), najczęściej klikamy w linki umieszczone na pierwszej stronie, więc warto zadbać o optymalizację już na etapie tworzenia strony. A później nieustannie wszystko poprawiać 😂, bo SEO to taka niekończąca się historia.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na newsletter.

Co dwa tygodnie poruszam w nim tematy związane z SEO, projektowaniem stron, Divi i projektowanie grafiki.

.