Fonty: Jak nadać ton swojej marce i przyciągnąć idealnych klientów!

Trzecia część przewodnika po fontach.

Pamiętasz temat fontów? Dzisiaj do niego wracamy! 🙂 Prawdopodobnie jeszcze go dzisiaj nie skończymy, ale spokojnie – na pewno przyjdzie ten dzień, kiedy wyczerpiemy ten temat i będziesz wiedziała, co zrobić z czcionkami na swojej stronie.

Dlaczego fonty są tak istotne?

Dlaczego w ogóle poruszam ten temat?

Kiedy mówimy o Twoich projektach, czcionki są jak niedoceniani bohaterowie, którzy często pozostają niezauważeni. A jednak, mają moc tworzenia lub niszczenia projektu, wpływając na to, w jaki sposób postrzegana jest Twoja marka i jakich klientów przyciągasz.

Jaki nastrój ma wywołać Twoja marka

„Nie ma czegoś takiego jak „właściwe” pierwsze wrażenie czy „odpowiedni” sposób komunikowania się z innymi. Dobre pierwsze wrażenie to takie, które odzwierciedla to, kim naprawdę jesteś. Jeżeli pokazujesz najlepszą część siebie, tę, z którą chcesz wyjść do świata, wtedy robisz właściwe wrażenie – właściwe w twoim przypadku.”

Demarais Ann, Pierwsze wrażenie

1. Fonty nadają ton marce.

Czcionki to kreatorzy nastroju Twojego projektu. Przekazują osobowość, styl i emocje. Elegancka i schludna czcionka potrafi wywołać poczucie profesjonalizmu i wyrafinowania, podczas gdy zabawna i radosna może wpłynąć na poczucie dostępności. Umiejętność wyboru odpowiednich czcionek pozwala Ci tworzyć projekt, który bezpośrednio przemawia do Twoich idealnych klientów.

2. Fonty przekazują wiarygodność.

W biznesowym świecie wiarygodność jest kluczowa. Jak mówi znane polskie stwierdzenie “jak nas widzą, tak nas piszą”. Czy chcemy tego czy nie, wybór odpowiednich czcionek może przekazać wiadomość o Twojej wiedzy i dbałości o detale. Ta zasada działa szczególnie w Internecie, gdy często jedynym naszym kontaktem z klientem jest mail lub wiadomość na messengerze. Często dostaję informację zwrotną od klientów, nawet jeśli nie podejmują ze mną współpracy, że moja oferta i styl komunikacji wyglądają bardzo profesjonalnie.

3. Spójność jest kluczem

Twój klient potrzebuje wiedzieć, że jesteś kimś rzetelnym, na kim można polegać. Gdy patrzy na Twoją stronę internetową, materiały marketingowe, identyfikację wizualną ocenia (nawet w sposób nieświadomy!), czy jesteś kimś spójnym, wartym jego zaufania. Dlatego tak ważna jest dbałość o szczegóły, właśnie o tę SPÓJNOŚĆ. To ona przyciąga i daje poczucie stabilności. Dla klienta kupującego w Internecie to jedna z kluczowych rzeczy. Zadbaj o to koniecznie: niech fonty w Twoich materiałach różnie będą wyrazem tego, że można na Tobie polegać i jesteś kimś, kto ma w sobie spójność i integralność.

4. Opracowanie atrakcyjnej tożsamości marki jest kluczowe

Tożsamość Twojej marki to Twój unikalny punkt sprzedaży. To jak witryna sklepu w ciągu innych na głównej alejce Twojego miasta. To właśnie ona wyróżnia Cię na zatłoczonym rynku. Fonty, których używasz, odgrywają kluczową rolę w tworzeniu i wzmacnianiu tej tożsamości. Umiejętność wyboru czcionek, które harmonizują z wartościami i osobowością Twojej marki, zapewnia atrakcyjny wizerunek marki.

5. Pierwsze wrażenie się liczy

Znane powiedzenie, że „nie masz drugiej szansy, by zrobić pierwsze wrażenie”, sprawdza się również w świecie projektowania. Czcionki są często pierwszą rzeczą, którą zauważają klienci. Poprawne fonty zainteresują ich, podczas gdy niewłaściwe mogą zniechęcić do zgłębiania Twoje oferty.

Nie wiem jak Ty, ale ja – gdy wchodzę na strony osób zajmujących się stronami internetowymi lub projektującymi różne grafiki i widzę, że nie dopracowali fontów, że nie współgrają one ze sobą, od razu wychodzę. Nie mam zaufania do takich przedsiębiorców, nie zlecę im wykonania własnych projektów. Po prostu. Skoro swojego nie dopracowali, to jak dopracują moje?

moodboard dla marki jesiennej z fontami

Pro tip i podsumowanie w jednym:

czcionki są potężnym, ale często niedocenianym narzędziem w projektowaniu. Umiejętne wykorzystanie czcionek tworzy atrakcyjne pierwsze wrażenie i buduje zaufanie oraz wiarygodność. Dlatego też czcionki mogą być Twoimi sojusznikami w podróży mającej na celu przyciągnięcie idealnego klienta, który doceni Twoją wiedzę i pracę.

Pobierz checklistę sklepu Woocommerce

Wiem, że wielu ekspertów wciąż radzi, by mieć to razem ze względu na SEO, ale zauważam, że ze względów wydajnościowych i bezpieczeństwa powoli odchodzi się od tej praktyki. Jeśli też jesteś przed etapem postawienia sklepu, przygotowałam Ci checklistę w Notion oraz pdf, z której możesz skorzystać. Notion to darmowe narzędzie, w tym roku planuję już tylko w nim.

.