Chcesz, by Twoja strona www prezentowała się dobrze? Zadbaj o istotne elementy typografii!

artykuł sponsorowany

Zadbaj o elementy typografii

Najnowsze projekty stron internetowych zakładają rozwiązania, które świetnie odpowiadają na potrzeby użytkowników. To dobrze, bo dzięki technologicznym zabiegom, strony przegląda się płynniej, bardziej intuicyjnie, a ścieżka zakupowa ulega znaczącemu skróceniu. Co ciekawe, w dobie olbrzymiego rozwoju narzędzi internetowych i możliwości, jakie przedstawiają współczesne programy do projektowania witryn www, wciąż zapominamy o typografii. Konsekwencją tego, są strony z mało czytelną zawartością. Dlaczego i jakie zasady typografii warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia strony www?

Typografia, czyli o co chodzi z tą czcionką i fontem?

Typografia to nic innego, jak nauka o kroju pisma, ale również o wizualnym przedstawieniu treści w różnych nośnikach. Typografia to także projektowanie rozkładu elementów wizualnych na określonej stronie www, ale także w książkach, czy czasopismach. Ważną rolą typografii jest takie przedstawienie treści odnoszącej się do danej publikacji, by jej odbiór był jak najlepszy i najkorzystniejszy dla odbiorcy.

Typografią będzie ponadto opracowanie całościowej koncepcji strony, wybór fontu, formatu, czy kolorystyki, a w nośnikach tradycyjnych także rodzaj papieru i metod łamania stron. W typografii duże znaczenie ma efekt końcowy zaprojektowanej wizualizacji, ale również bądź przede wszystkim detale, poprzez które określona publikacja nabiera cech indywidualnych.

Dobry projekt typograficzny będzie spełniał cechy formalne, ale również estetyczne. Współczesna typografia kieruje się bowiem, tak samo, jak inne dziedziny projektowania, określonymi trendami w designie. Aby spełnić wszystkie założenie współczesnej typografii, warto kierować się kilkoma znaczącymi zasadami. Wybierać czytelne fonty, nie przesadzać z kolorystyką i zadbać o stronę estetyczną publikacji.

Jednym z kluczowych elementów typografii będzie wybór czcionki, powszechnie nazywanej dziś fontem. I choć wiele osób nie zgadza się z tym, by oba te pojęcia stosować zamiennie, to w praktyce wiele osób, przyjęło te dwa pojęcia za tożsame. Już podpowiadamy dlaczego tak się dzieje.

Czcionką w tradycyjnej typografii nazywano metalowe płytki z określonymi literami, które odbijano na wybranym przez drukarza papierze. Fontem powinniśmy natomiast określać krój pisma, stosowany na określonym nośniku elektrycznym. Dziś mało kto używa czcionek jako takich, a podczas poszukiwania odpowiedniego kroju pisma nie używa się określenia font, a czcionka. Stąd oba pojęcia zaczęły być stosowane zamiennie i prawdopodobnie tak już pozostanie.

Jedno jest pewne. Typografia to wyjątkowo ciekawa nauka, a pomimo istotnej zmiany nośników, wciąż bardzo potrzebna do tego, by każda projektowana strona www prezentowała się dobrze. Nie ma wątpliwości, że znajomość wszystkich zasad typograficznych ułatwia wizualne przedstawienie treści, uporządkowanie informacji na stronie, a w konsekwencji poprawia komunikację z odbiorcą. A o jakich zasadach typograficznych na pewno warto pamiętać?

5 kluczowych zasad typograficznych, które należy uwzględnić w projektowaniu strony www

Zasada pierwsza, to odpowiedni krój pisma. Generalnie, rodzajów fontów jest całe mnóstwo, a wiele z nich nie tylko wybrzmiewają oryginalnie, ale również wyglądają dość ciekawie. Nie zmienia to faktu, że nie każdy krój pisma nadaje się na standardowego bloga, stronę www, czy do powszechnych publikacji. Nie każdy font będzie też tak samo czytelny i pozytywny w odbiorze.

Z reguły zatem powinniśmy wybierać proste kroje pisma bezszeryfowe, czyli takie, które prezentują się czytelnie i nie sprawiają trudu podczas szybkiego czytania. Wśród powszechnie stosowanych czcionek bezszeryfowych na pewno każdy znajdzie taką, która spełni jego preferencje.

Zasada druga: wielkość fontu. Uważa się, że najbardziej optymalną wielkością dla wybranego fontu na określoną stronę www to 15–25 pikseli. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z faktu, że czcionki tej samej wielkości, mogą sprawiać wrażenie mniejszych lub większych. Zatem za każdym razem, gdy wybieramy określony font warto dostosować jego wielkość indywidualnie do tego, jak prezentuje się konkretna witryna.

Zasada trzecia, czyli odległość pomiędzy wersami. Jednym z kluczowym aspektów czytelności witryny będzie także przyjęta odległość pomiędzy wersami. Ona również ma wpływ na czytelność tekstu, a prawidłowo ustawiona ułatwia także czytelnikowi śledzenie tekstu. Zachowane odległości poprawiają także ogólny wygląd strony www.

Pamiętaj! Standardowo odległość między wersami powinna wynosić około 120–145% fontu.

Zasada czwarta: unikaj bloków tekstu. Z reguły jest tak, że tekst, który został podzielony na mniejsze akapity, czyta się po prostu lepiej i szybciej. A tak przygotowaną treść łatwiej skanuje się także wzrokiem. Jeśli zastosujemy podział akapitów na mniejsze bloki, to istnieje także dużo większe prawdopodobieństwo tego, że czytający przejdzie przez całą treść bez większych problemów.

Zasada piąta: wyboldowania i ozdobniki. Twój tekst będzie łatwiejszy do przetrawienia jeśli zastosujesz w nim pogrubienia najważniejszych fragmentów, ale również wypunktowania, czy też inne kluczowe elementy dekoracyjne.

Pamiętaj, że otoczenie tekstu również jest ważne, dlatego zadbaj o przygotowanie ciekawych ilustracji, przyjemnego tła, a krój pisma, niech będzie dostosowany do tego, jakiego rodzaju stronę posiadasz.

Po więcej ciekawych informacji sięgnij tutaj: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/499/typografia-od-a-do-z-%E2%80%93-czcionki-fonty-i-zasady-ich-stosowania-w-internecie

Uwzględniając, jak ważnym narzędziem w rękach osoby projektującej strony www, jest rzetelnie poprowadzona typografia!

Jak podpiąć prezent za zapis

W tym mini kursie nauczysz się:

  • tworzyć formularz zapisu w systemie mailerlite,
  • podpiąć prezent do pobrania pod konkretny formularz zapisu oraz
  • umieścić formularz zapisu na konkretnej stronie w WordPress ( w Divi).

25,00 

Jak zrobić kopię zapasową strony i ją odzyskać

W tym mini kursie nauczysz się:

  • jak tworzyć kopie strony,
  • poznasz  podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przechowywaniem kopii zapasowych oraz
  • nauczysz się je przywracać na dwa różne sposoby (w zależności od tego gdzie kopia się znajduje: bezpośrednio na serwerze, oraz z kopii trzymanej na dysku lokalnym).

35,00 

Skillshare wspominam bardzo często. Jest to platforma, działająca na zasadzie abonamentowej, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swoimi talentami,  udostępniając swoje filmy czy webinary. Płacisz co miesiąc niewielką kwotę i korzystasz ze wszystkich kursów, które ma w swojej bazie. Uwielbiam go za różnorodność. A dziś ode mnie dostajesz 2 miesiące tej cudownej skarbnicy wiedzy gratis. 

Szablon DIVI

prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ