Zachowaj świeżość i aktualność treści na swojej stronie!

Zachowaj świeżość i aktualność treści pod kątem SEO

Początek roku to dobry moment, by przyjrzeć się swojej stronie i zrobić na niej porządki. Ma to głębszy cel, gdyż świeżość i aktualność treści w Twojej witrynie to jeden z czynników, które Google bierze pod uwagę wyznaczając jej pozycję w rankingu.

Co w moim przypadku oznacza świeżość i aktualność strony?

Oto kilka punktów, które są na mojej liście i o których wykonanie zawsze dbam – szczególnie na początku roku:

  • Modyfikuję ofertę na stronie głównej i podstronach. Z części usług po długim namyśle rezygnuję (jeśli pytasz o logo i branding, mogę polecić Ci Paulinę). Zmieniam delikatnie ścieżki klienta. Eksponuję te produkty, które są dla mnie najważniejsze.
  • Wprowadzam nowe pakiety usług: konsultacje graficzno-techniczne, dzięki którym nauczysz się ustawiać różne rzeczy w Internecie, nie tylko na Twojej stronie ( świadomie piszę nauczysz, gdyż w tym przypadku robimy to razem) oraz pakiety wsparcia graficzno – technicznego (Ty zlecasz mi wykonanie jakiegoś zadania, ja robię je we własnym tempie na wcześniej umówiony termin). To jest coś na czym chcę się skupiać i rozwijać w tym roku.
  • Robię porządek w sekcji “baza wiedzy” (inaczej blog). Usuwam stare wpisy, które mają niską oglądalność, a które nie są już tematyką powiązane z tym, o czym piszę obecnie na blogu.

Dwa razy w miesiącu mam tzw. office hours. Możesz umówić się ze mną na konsultacje kompletnie niezobowiązująco.

Dlaczego aktualizacja treści jest ważna?

Aktualizacja treści jest niezbędna, ponieważ każdy z nas chce, aby ludzie znajdowali w naszej witrynie aktualne informacje. Jeśli napisałaś wysokiej jakości post na blogu i dobrze go zoptymalizowałaś, są duże szanse, że ludzie znajdą go w wyszukiwarkach. A przecież właśnie po to piszemy – aby ludzie to czytali. Dlatego tak ważna jest aktualizacja postów na Twojej stronie.

Na moim przykładzie możesz zobaczyć, jak jest to istotne. Wpis dotyczący instalacji Divi, czeka na update. W momencie gdy go pisałam, Divi działało na zasadzie wtyczki. W międzyczasie Divi przeszło lifting i działa na zasadzie motywu (więc instalacja wygląda odrobinę inaczej). Divi zmienia się cały czas, dochodzą nowe opcje, ostatnio wyszły dodatkowe moduły dotyczące woocommerce i widoku koszyka oraz zamówienia, więc update postów, a przynajmniej przegląd, przydałby się raz na jakiś czas. Jeśli chcemy zaprezentować się klientowi jako specjalista, nie możemy mieć na stronie przestarzałych informacji. To na pewno zniechęci każdego potencjalnego klienta.

OK, powiesz. Ale jak mam nie zgubić się i pamiętać co pisałam np. rok temu? To ważne pytanie. Jeśli do tej pory nie robiłaś spisu postów, które publikujesz, dobrze byłoby je teraz przejrzeć i taki spis zrobić. Możesz wykorzystać do tego np. Google sheet i tam stworzyć listę postów, które masz na blogu wraz z przypisaną im kategorią. Dzięki temu śledzenie postów wymagających zmiany będzie łatwiejsze.

Dlaczego “świeże” treści są ważne pod kątem SEO?

Utrzymywanie aktualności treści jest również ważne ze względu na SEO. Jeśli zaktualizujesz artykuł, Google zauważy zmiany. Jeśli regularnie aktualizujesz swoje treści (mogą to być również nowe artykuły na blogu) pokazujesz Google, że Twoja witryna działa i jest żywa.

Wskazówki, jak zachować świeżość treści

Jak podpiąć prezent za zapis

W tym mini kursie nauczysz się:

  • tworzyć formularz zapisu w systemie mailerlite,
  • podpiąć prezent do pobrania pod konkretny formularz zapisu oraz
  • umieścić formularz zapisu na konkretnej stronie w WordPress ( w Divi).

25,00 

Jak zrobić kopię zapasową strony i ją odzyskać

W tym mini kursie nauczysz się:

  • jak tworzyć kopie strony,
  • poznasz  podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przechowywaniem kopii zapasowych oraz
  • nauczysz się je przywracać na dwa różne sposoby (w zależności od tego gdzie kopia się znajduje: bezpośrednio na serwerze, oraz z kopii trzymanej na dysku lokalnym).

35,00 

Skillshare wspominam bardzo często. Jest to platforma, działająca na zasadzie abonamentowej, gdzie ludzie z całego świata dzielą się swoimi talentami,  udostępniając swoje filmy czy webinary. Płacisz co miesiąc niewielką kwotę i korzystasz ze wszystkich kursów, które ma w swojej bazie. Uwielbiam go za różnorodność. A dziś ode mnie dostajesz 2 miesiące tej cudownej skarbnicy wiedzy gratis. 

Szablon DIVI

prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

1. Najważniejsze: zaktualizuj najważniejsze artykuły blogowe tzn. cornerstones.
Cornerstones to inaczej artykuły, które stanowią rdzeń (core) Twoich treści. Np. jeśli na moim blogu piszę głównie o SEO lub WordPressie to wszystko co się łączy z tą tematyką, będzie dla Google najistotniejsze. Dlatego tak ważne jest, żebyś aktualizowanie treści zaczęła od najważniejszych (często zbiorczych) artykułów na Twojej stronie. Najczęściej są to artykuły, po których chcesz się dać znaleźć w wyszukiwarkach.

Tip:

Podczas pracy nad podstawowymi artykułami lub innymi artykułami, które generują duży ruch, przydatne może być skorzystanie wtyczki Duplicate Post. Czemu? Ponieważ ta wtyczka umożliwia sklonowanie artykułu do wersji roboczej, dzięki czemu możesz pracować nad artykułem bez natychmiastowego wprowadzania zmian. Nowa funkcja Rewrite & Republish umożliwia nawet opublikowanie lub zaplanowanie tej zaktualizowanej wersji za pomocą jednego kliknięcia, która łączy tę wersję z oryginalnym artykułem podstawowym bez żadnych kłopotów.

2. Zaktualizuj posty, które generują duży ruch.
Aktualizacja może wymagać dużo pracy. Szczególnie jeśli piszesz od lat i twoja strona zawiera już wiele artykułów (to moja bolączka). Jeśli masz niewiele czasu zacznij po prostu od postów, które generują duży ruch. Są to strony, które faktycznie oglądają Twoi odbiorcy. To one mają najwyższy priorytet, jeśli chodzi o wyświetlanie nowych treści.

Tip:

Jak sprawdzić, które to są strony?

Jeśli masz podpięte analityki Google to nic prostszego. Wejdź na swoje konto w Google analitycs. Następnie w analitykach Google wchodzisz w zakładkę: Zachowanie – > zawartość witryny -> wszystkie strony, gdzie znajdziesz listę wszystkich stron i wpisów posortowaną wg ilości odsłon.

Jeśli nie jest ona podpięta lub potrzebujesz pomocy jak to zrobić, zapisz się na konsultacje.

3. Usuń naprawdę nieaktualne posty.
W miarę jak Twój blog się rozwija i umieszczasz tam coraz więcej postów, niektóre treści powoli stają się nieaktualne. Niektóre posty są “wiecznie zielone” (evergreen), tzn. aktualne, ale niektóre po prostu nie są. Jeśli te artykuły nie są czytane przez nikogo (widzisz to w statystykach, że nie generują żadnego ruchu), możesz zdecydować się na ich całkowite usunięcie. To ładnie uporządkuje Twoją witrynę!

Jeśli zdecydujesz się usunąć post, koniecznie przeczytaj post Yoast SEO o prawidłowym usuwaniu postu.

4. Scal posty, które są bardzo podobne.
Jeśli opublikujesz dużo postów może się okazać, że część z nich będzie do siebie bardzo podobna, szczególnie jeśli chodzi o słowa kluczowe. Kiedy aktualizujesz stare treści, sprawdź, czy masz posty, które są zbliżone tematyką do tego, który obecnie aktualizujesz. Te posty mogą zmniejszyć Twoją szansę na pojawienie się w rankingu wyszukiwarki dlatego, że będą “rywalizować ze sobą”! Zjawisko to nazywa się kanibalizacją słów kluczowych. Możesz rozwiązać ten problem, sprawdzając, które z tych wszystkich postów na ten sam temat najlepiej sprawdzają się w wyszukiwarkach. Ewentualnie – na który u Ciebie wchodzi najwięcej osób. Zaktualizuj ten, który zajmuje najwyższą pozycję i połącz pozostałe posty w ten jeden, wysokiej jakości i kompletny post na blogu.

5. Nie zapomnij o „innych” stronach.
Nie tylko Twoje posty na blogu powinny zawierać aktualne treści, ale ważne są również inne strony. Nie zapomnij zaktualizować np. FAQ (często zadawane pytania). Być może wśród Twoich odbiorców pojawiły się nowe pytania, które warto tam umieścić. Pamiętaj, aby je dodać. Aktualizując swoją witrynę, nie zapomnij o stronie „o mnie”, „kontakt” i innych statycznych stronach w witrynie np. “oferta”. Rozumiem, że ta treść nie zmienia się tak często, ale upewnij się, że zmiany są rzeczywiście wprowadzane!

To tyle w tym poście. Pamiętaj, że gdybyś miała dodatkowe pytania, możesz umówić się na konsultację!

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na newsletter.

Co dwa tygodnie poruszam w nim tematy związane z SEO, projektowaniem stron, Divi i projektowanie grafiki.

.