Psychologia koloru to nauka o tym jak kolory oddziałują na nas i nasze zachowanie. Wszystko co nas otacza ma jakąś barwę i nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy, to  na nas oddziałuje. Np czerwony działa pobudzająco, a zielony odwrotnie – potrafi ukoić nasze skołatane nerwy. Dlatego znerwicowanym ludziom poleca się wyprawy do lasu i otaczanie się zielenią.

Kolor jest wszędzie i wiedza o nim wykorzystywana jest w każdej reklamie. Niektóre odcienie i barwy zostają zastrzeżone jako znaki rozpoznawcze i firmowe, np fioletowy kolor krowy znany nam dobrze z reklam czekolady.

Wiedzę, tę można z powodzeniem wykorzystać również w naszym biznesie odpowiednio dobierając kolory marki (tworząc moodboard).

Dzisiejszy wpis rozpoczyna cykl wpisów o kolorach marki. Zaczynamy od odcieni różu.

Historia

Może myślisz, że róż zawsze był kojarzony jako kolor kobiecy. Ale nic bardziej mylnego.  Wg. Smithosnianmag.com przed latami 40 XX wieku róż był uważany za kolor bardziej odpowiedni dla chłopców, a niebieski jako kolor „Maryjny” dla dziewczynek. W latach 40 nastąpiła transpormacja i wszystko się zmieniło na to co znamy teraz. Ten podział szczególnie widać w ubrankach dla maluszków. Ciężko jest kupić teraz cokolwiek w żywszych kolorach dla chłopca, a dla dziewczynki coś co nie jest w odcieniu różu.

Postrzeganie

Pomimo, że róż kojarzy nam się ze wszystkim co kobiece, nie wszystkie jego odcienie wywołują w nas te same emocje. Stłumione odcienie wywołują w nas poczucie spokoju (np. marki: Mary Kay, Benefit), a  bardziej energetyczne jak odcienie jak magenta dodają nam energii i wywołują podekscytowanie (np. marki Cosmopolitan, PINK by Victoria Secret).

Różowy wyraża miłość nie nasyconą zbyt dużą dawką namiętności (chociaż jej nie wyklucza), a także atrakcyjnośćpowiązania różowego z kobiecością wywodzi się jego kolejne znaczenie – profilaktyka raka piersi – i dobrze nam znana już różowa wstążeczka.

Róż kojarzy nam się również ze słodyczą czy różowym lukrem na wypiekach. Będzie więc dobrym rozwiązaniem dla projektów związanych z kulinariami, w szczególności z pieczeniem tortów i babeczek.

Odczarowanie tego koloru nastąpiło w momencie, gdy T-mobile postawił na odważny branding. Wiemy przecież, że nie jest to firma skierowana jedynie do kobiet. Mimo to T-mobile postawił na róż w swoich reklamach, który w tej postaci jest po prostu kolorem kreatywności i energii.

Róż – jak go używać

Warto zerknąć na loga, które korzystają z różu. Każde z nich nawiązuje do innej jego funkcji. Część z nich to marki skierowane tylko do kobiet lub dziewczynek. Część, takie jak T-mobile lub Tauron bazując na energii koloru odwołują się do innowacyjności. Zaś Dunkin Donuts, jako „wytwórnia” babeczek wykorzystuje skojarzenie słowa róż ze słodkością.

Aktualnie delikatne odcienie różu, pastele czy barwy łososiowe wykorzystywane są bardzo często. Co prawda wciąż są to w większości projekty związane z pięknem, często z kobiecością, jednak mają w sobie mniej cukierokowości i zdecydowanie więcej elegancji i czystego piękna.

Potrzebujesz pomocy przy stronie internetowej? Nie wiesz od czego zacząć, a cały proces Cię przeraża? Nie masz budżetu, by zlecić ją profesjonaliście?

Umów się na bezpłatną 30 minutową konsultację i sprawdź jak mogę Ci pomóc.

Przeczytaj także:

2 miesiące SKILLSHARE PREMIUM za darmo

Szablon DIVI – prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Divi WordPress Theme

Moje POSTY możesz przeczytać także NA

zBLOGowani.pl