Schemat kolorystyczny, czasem nazywany również mood boardem. Co to jest i jak może pomóc Twojej marce?

Schemat kolorystyczny to jeden z filarów Twojej marki, dzięki któremu stanie się ona jeszcze bardziej rozpoznawalna i spójna zarazem. Szczególnie w czasach, gdy codziennie jesteśmy zalewani informacjami, szczególnie w social mediach. Każdy z nas próbuje, by to co publikuje dotarło do jak najwiekszej ilości osób, każdy z nas chce się przebić. Schemat kolorystyczny sprawi, że twoja treść będzie się wyróżniać. Będąc spójna, będzie się kojarzyć z Tobą stając się Twoim ambasadorem.

Co to jest color story?

W skrócie można powiedzieć, że są to treści, które są prezentowane przy użyciu wybranej palety kolorystycznej. Przed rozpoczęciem procesu tworzenia strony internetowej zwykle tworzę dla całej marki moodboard. Wybieram w nim dopasowane, biorąc pod uwagę klienta strategicznego marki, zestaw czcionek oraz kolorystykę i również zdjęcia oddające ducha marki. Trzymam się tych wytycznych przy tworzeniu strony. Zalecam też, by wziąć je pod uwagę planując sesję wizerunkową, z której zdjęcia mają być później użyte w social mediach i na stronie. Dzięki temu wszystko jest bardzo spójne. 

Prowadząc konto na Instagramie czy fanpage na FB również trzymajmy się wybranych kolorów, wtedy wszystko połączy się w jedną całość. Świetnym przykładem spójności są np. Dziewczyny z Shablonu.  

Poniżej znajdziesz do pobrania darmowy zeszyt ćwiczeń, który pomoże ci określić twój własny schemat kolorystyczny.

W jaki sposób schemat kolorów (Color Story) może wpłynąć na Twój biznes?

W dobie Internetu, gdy codzienie jesteśmy zalewani masą informacji bycie rozpoznawalnym jest bardzo ważne. Szczególnie gdy prowadzimy własny biznes. Odpowiednio zastosowany i dobrany schemat kolorystyczny może nam pomóc wystartować. 

Jeśli część twoich klientów przebywa na Instagramie to zdecydowanie warto tam też przebywać. To właśnie schemat kolorystyczcny może pomóc Ci odróżnić się od innych podobnych kont w Internecie. Chodzi też o to by, ktoś patrząc na grafikę wiedział dokładnie, że należy ona do Ciebie, by mu się ona jednoznacznie z Tobą kojarzyła. 

Decydując się na konkretny schemat kolorystyczny oszczędzasz czas. Czas, który normalnie traciłabyś na myślenie nad tym jak Twoja grafika powinna wyglądać. Po prostu masz schemat, kolory i już. Się ich trzymasz. Na Instagramie np. może być to zestaw filtrów z których korzystasz za każdym razem dodając posta. Idealna do tego jest aplikacja VSCO z  dużą bazą gotowych filtrów. Piszę o tym trochę więcej w zeszycie ćwiczeń, który przygotowałam Ci do pobrania.

Stwórz Mood Board dla swojej strony i biznesu

Ale jak wybrać odpowiednią paletę? Czym się kierować przy wyborze kolorów?

Jeśli naprawdę nie wiesz od czego zacząć warto poszukać inspiracji na Pinterest. Stwórz sobie oddzielną tablicę na której będziesz zapisywać wszystko co Cię inspiruje. Nie musisz zresztą się ograniczać tylko do Internetu. Możesz stworzyć sobie taką tablicę również w formie fizycznej. Wykorzystaj wszystkie materiały jakie masz pod ręką: magazyny, wzorniki farb, fragmenty tapet czy papieru do scrapbookingu.

Następnie wyciągamy “esencję” z wyszukanych rzeczy. To na co zwaracamy uwagę to powtarzające się wzory, kolory, czcionki, które do nas przemawiają. Usuń wszystkie elementy, które nie pasują do tego wzorca. Całość nie musi być przekombinowana.

Zdefinuj schemat kolorów dla swojej marki

Dochodzimy właśnie do momentu, w którym powinnyśmy już mieć w miarę określone kolory naszej marki. Z kolorów otrzymanych w poprzednim punkcie wybieramy maksymalnie 6, z czego jeden powinien być bardziej kontrastowy od pozosałych. Będziemy wykorzystywać go za każdym razem, gdy zechcesz wywołać jakieś Call To Action u swojego czytelnika.

Jeśli jakiś kolor szczególnie Ci się podoba, zawsze możesz dodać odcienie tego koloru do schematu kolorystycznego. Np. jeśli uwielbiasz niebieski to nic nie stoi na przeszkodzie byś również do palety kolorystycznej dołożyła odcienie Navy Blue czy Baby Blue.

Dobrym punktem startowym może być również decyzja czy skłaniamy się raczej ku ciepłym, czy raczej ku zimnym tonom. Pomoże nam to również w sposobie edycji zdjęć np pod Instagram.

“Mood board marki

To max. 6 kolorów.”

Trzymaj się jednego stylu edycji

Wybierz kilka filtrów w swojej ulubionej aplikacji, np. VSCO, Lightroom lub Afterlight i używaj ich regularnie do edycji zdjęć. Możesz wybrać wybrać takie filtry, które dodatkowo podkręcą Twoją paletę. Pamiętaj, żę zawsze możesz zmniejszyć trochę intensywność efektów filtra.

Jeśli masz zdjęcie, które nie pasuje do twojej palety kolorystycznej. Nałóż na nie jeden z wybranych filtrów tak by pasowało do całości.

 Staraj się utrzymać spójność, nawet jeśli na początku nie widzisz efektów, w ilości polubień. Nie poddawaj się za szybko.

Planuj z wyprzedzeniem

Teraz gdy mamy wszystko przygotowane pora zaplanować nasze działania w social mediach. Prowadząc jedno osobową działalność praktycznie wszystko, jeśli nie delegujemy części zadań, spoczywa na naszej głowie. Więc warto cenić swój czas. To jedyny towar jaki mamy do sprzedania i robić to mądrze. Z głową.

Na działania w social mediach warto poświęcić jeden dzień w tygodniu. Uściąść i zaplanować cały content. Najlepiej użyć do tego jednej z kilku aplikacji do planowania. Ja polecam zarówno Planoly jak i Later (używam obu w wersjach bezpłatnych).

Instagram to genialne narzędzie marketingowe, a wykorzystane odpowiednio może pomóc Ci osiągnąć zyski finansowe, które zakładasz.

Plusem obu aplikacji jest to, że widzisz dokładnie jak będzie wyglądać twoje konto zanim jeszcze opublikujesz wszystkie posty. Dodatkowo, w tym podglądzie masz możliwość przestawiania kolejności zaplanowanych postów. Możesz w ten sposób osiągnąć zamierzony przez siebie wygląd.

Zapewne trochę czasu potra, zanim  twój system planowania zacznie działać i przynosić korzyści. Ja swój wciąż dopracowuję, a nawet noszę się z zamiarem zmian. Ale kiedy już “zaklika” – planowanie treści stanie się o wiele prostsze. I o to w tym wszystkim chodzi. By całość pracowała dla nas, a nie my dla niej.

Przeczytaj także:

2 miesiące SKILLSHARE PREMIUM za darmo

Szablon DIVI – prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Divi WordPress Theme

Moje POSTY możesz przeczytać także NA

zBLOGowani.pl