W 7 różnych krajach Instagram zdecydował się ukryć liczbę serduszek/polubień pod postami. Pierwszym krajem, który przechodzi testy jest Kanada. Niedawno dołączyły do niej również Irlandia, Włochy, Japonia, Brazylia, Australia oraz Nowa Zelandia.

Ciekawe, kiedy u nas nastąpi aktualizacja i serduszka znikną na dobre?

Znikające serduszka to duża zmiana. Zastanówmy się dlaczego ją wprowadzono oraz jaki efekt będzie miała na nasze konta.

 

Skąd pomysł na znikające serduszka na Instagramie

Mia Garlick, dyrektor do spraw prywatności oddziału Facebooka Australii i Nowej Zelandii, w swoim oświadczeniu powiedziała:

” Mamy nadzieję, że ten test zniesie presję użytkowników dotyczącą ilości likeów, które dany post otrzymuje. Teraz możemy skupić się na dzieleniu się tym co kochamy. Mam nadzieję, że pomoże to ludziom bardziej skupić się na historii jaką mają do przekazania niż na ilości polubień„.

Dzięki temu przestaniemy myśleć, że coś jest wartościowe tylko wtedy, gdy widnieje pod nim milion serduszek. I myślę, że to naprawdę super sprawa, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym medium.

Choć z drugiej strony, myślę, że część użytkowników może spanikować sądząc, że bez dużej liczby (widocznych) serduszek ich konto przestanie być postrzegane jako successful.

W dalszej części posta przeanalizujmy co tak naprawdę znikające serduszka na Instagramie mogą dla nas zmienić.

Jak to wogóle będzie wyglądało

Po zmianach tylko właściciel konta będzie widział ile serduszek dany post otrzymał. Przed pozostałymi użytkownikami  Instagrama zostanie to ukryte.

 

2 miesiące SKILLSHARE PREMIUM za darmo

Szablon DIVI – prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Divi WordPress Theme

Moje POSTY możesz przeczytać także NA

zBLOGowani.pl

Tak wyglądają posty oglądane przez wszystkich użytkowników

A tak wygląda ekran, gdy właściciel konta kliknie w „liked by”

Zdjęcia pochodzą ze strony Alex Toby.

Jak widzisz, właściciel konta zawsze będzie widział liczbę polubień, więc jednocześnie będzie miał taką samą kontrolę nad swoimi treściami jak poprzednio. Wciąż, będziesz mogła stwierdzić, na które posty ludzie dobrze reagują, a na które nie.

A jeśli chodzi o resztę Instagrama, to wciąż będzie można kliknąć 'polubione przez’ i zobaczyć kto polubił posta (ale nie będzie to konkretna liczba podana na tacy). Reszta serwisu będzie działać bez zmian, tak jak do tej pory.

Jakie są zalety znikających serduszek na Instagramie?

Jak wszystkie zmiany, również i te mają swoje dobre i złe strony.

Zalety znikających serduszek:

 • mniejsze oraz nowe konta będą mogłby się łatwiej 'wmieszać’ wśród tych z dużą ilością zaangażowania pod postami (ukryte polubienia wyglądają o niebo lepiej niż np. 3 polubienia)
 • konta, które kupiły sobie obserwatorów zostaną niejako zdemaskowane przez brak prawdziwego zasięgu (jeśli zostaną usunięte liczby polubień posta, jedyne czym  taki influencer będzie mógł udowodnić swój wpływ to będą komentarze oraz akcje podjęte po wyświetleniu posta – np. ilość kliknięć w promowany produkt)
 • większość użytkowników odczuje ulgę, że ilość polubień, przez brak jej wyświetlenia przestała być wyznacznikiem jakości posta
 • teraz warto będzie się skupić na tym co jest tak naprawdę najważniejsze na Instagramie, czyli (ja to nazywam) tworzeniem więzi lub tworzeniem ścieżki klienta – zaproszenie do kliknięcia  linku, zostawienie komentarza, czy wysłaniu wiadomości.

Wady znikających serduszek:

 • napewno ucierpi na tym postrzegana wiarygodność (konto z tysiącami polubień pod każdym postem niemal automatycznie uznajemy za autorytet w swojej dziedzinie)

Jak widzisz dostrzegam więcej plusów niż minusów w całej tej sytuacji. Myślę, że niemal każda z nas kiedyś czuła frustrację oraz rozgoryczenie z powodu małej liczby polubień pod postem. Szczególnie jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z Instagramem. Zastanawiamy się co robimy nie tak, że ludzie nas nie doceniają. Musimy zdać sobie sprawę, że duża ilość polubień wcale nie oznacza sukcesu, tym bardziej, jeśli nie przekłada się to na konkretne liczby typu klienci, czy zarobki.

Jak teraz mierzyć sukces na Instagramie bez liczby serduszek?

Jeśli posiadasz konto biznesowe na Instagramie to jednocześnie masz podgląd pełnych statystyk swojego konta. Możesz wtedy wybrać sobie, które elementy są dla Ciebie najważniejsze, a do wyboru masz kilka dzięki którym   możesz mierzyć swój sukces na Instgramie.

 • kliknięcia w link w Bio
 • udostępnienia postów
 • zapisania postów
 • oryginalne komentarze
 • zapytania poprzez wiadomości
 • przejścia z Insta Story bezpośrednio na Twoją witrynę (jeśli posiadasz taką opcję włączoną)
 • i ogólnie wszelkie zapytania ofertowe, czy to przez maila, telefon czy bezpośrednią wiadomość

 

I poza tym, posłuchaj Gary Vee: nie goń króliczka, nie mierz swojego sukcesu ilością likeów. Skup się na tym co kochasz, dziel się swoją wiedzą i doświadczeniem – to jedyna druga by osiągnąć sukces na Instagramie.

Spodobał Ci się ten tekst? Będzie mi niezmiernie miło jeśli się nim podzielisz w social mediach.

Przeczytaj także: