Wiesz, co?

Chciałam napisać dziś posta o zdjęciach. Jak wykorzystać kupione i darmowe również też zdjęcia ze stoków na wiele różnych sposobów, w tym jako elementy stron internetowych. Ale… ale później zobaczyłam statystyki mojego ostatniego newslettera.

W poprzednim tygodniu dodawałam ręcznie osoby, które wyraziły na to zgodę (pisemna oczywiście) w czasie moich warsztatów akwarelowych. I wygląda na to, że nie wszystkie maile odczytałam prawidłowo.

Skąd o tym wiem?

Dziś będzie o odbiciach miękkich i twardych w newsletterze. Co to jest, skąd się bierze i jaki ma wpływ na Twoją listę.

Czym właściwie są odbicia?

Każdy serwer do którego wysyłane są kampanie e-mail jeżeli nie może dostarczyć danej wiadomości na podany adres (np w momencie gdy zostanie on wpisany z błędem tak jak w moim przypadku) wysyła komunikat, który informuje system mailingowy (MailerLite, FreshMail lub ten, którego używasz) o takim fakcie. Dzięki temu przeglądając raporty z kampanii możesz zobaczyć, jaka ilość maili została odbita od serwera pocztowego i w sumie nie dostarczona.

Większość mailingów ma wbudowany podział na odbicia twarde i miękkie.

Odbicie twarde

Odbicia twarde to takie odbicia, w których mamy pewność, że dana wiadomość nie będzie mogła być dostarczona na podany adres nawet w przyszłości. Wynika to np. z faktu, że dana skrzynka już nie istnieje lub nastąpił błąd w adresie email, który uniemożliwia dostarczenie maila. Może oznaczać również, że ktoś po prostu podał nam fikcyjnego maila przy zapisie i że dany serwer nie istnieje (lub nie ma na nim już danego adresu).

Odbicie miękkie

Drugim rodzajem odbić są odbicia miękkie, czyli takie odbicia, które mówią, że w tym konkretnym przypadku wiadomość nie mogła zostać dostarczona np. dlatego, że skrzynka tymczasowo została przepełniona. Serwer wtedy potwierdza, że taka poczta na nim istnieje, ale że tymczasowo, z pewnych powodów jest niedostępna. Możliwe jednak będzie (prawdopodobnie) dostarczanie kolejnych wiadomości.

Gdzie można sprawdzić jakie odbicia miałaś w kampanii

Wystarczy wejść w statystyki kampanii i na czerwono będziesz mieć wyróżnione Skargi Spamowe, Twarde i miękkie odbicia. U mnie pojawiło się to po dodaniu ręcznie nowych subskrybentów do bazy, więc założyłam, że po prostu w któymś adresie email zrobiłam literówkę.

Po kliknieciu w liczbę 1 znajdującą się przy twardych odbiciach system przeniesie Cię do listy maili z którymi jest problem. Tym razem był to tylko jeden mail. Źle rozszyfrowałam nazwę, ale po ponownym sprawdzeniu i poprawieniu go ręcznie, problem przy kolejnej kampanii zniknął.

By dobrze zarządzać swoją bazą danych, system mailingowy może automatycznie filtrować ją w oparciu o ilość odbić poszczególnych rodzajów, jaka wystąpiła na liście subskrypcyjnej. Dzięki temu można na przykład ustawić aby adres (jeśli to nie my dodaliśmy go do bazy i wykluczasz element pomyłki), który dwa razy z rzędu odbił wiadomość (i było to odbicie twarde) został oznakowany jako odbijający i omijany podczas kolejnych wysyłek.

W przypadku odbić miękkich polecamy ustawienie opcji tak, aby dopiero po 4-5 odbiciach z rzędu dany adres został potraktowany jako subskrybent wypisany.

Także wiesz dlaczego warto sprawdzać statystyki kampanii reklamowych. Po co płacić za adresy w bazie, których de fakto nie ma lub nigdy nie odbierają naszych mailingów.

Przeczytaj także:

2 miesiące SKILLSHARE PREMIUM za darmo

Moje POSTY możesz przeczytać także NA

zBLOGowani.pl