Tym postem zaczynam serię artykułów dotyczących kreatywnego wykorzystania zdjęć stockowych. I nie ważne czy będziesz używać ich na swojej stronie www czy też na profilach social mediowych. Sposoby użycia są analogiczne.

 

Napisałaś niesamowitego posta i co dalej

Napisałaś niesamowitego posta, ale czujesz, że czegoś mu brakuje. Potrzebujesz odpowiedniej oprawy, grafiki, która przyciągnie wzrok obserwatorów i zachęci do kliknięcia linku i przeczytania wpisu.

Ale co zrobić jeśli brak Ci odpowiednich zasobów, a te które znalazłaś na darmowych stockach nie spełniają Twoich oczekiwań?

Szczerze?

Czasem wystarczy jedno dobrej jakości zdjęcie. Możesz wykorzystać je na kilka sposobów. Kreatywnie. Za każdym razem inaczej. Dzisiejszy post jest pierwszym z cyklu w którym pokażę Ci jak dokładnie to zrobić.

Po co w ogóle używamy zdjęć stockowych

Większość z nas to wzrokowcy. Ja nim zdecydowanie jestem. Warstwa wizualna produktu jest dla mnie bardzo ważna. To na jej podstawie decyduję, czy chcę dalej poświęcać mój czas na lekturę czy wolę przejść do następnego tematu, lub następnej strony.

I tak jak zdajemy sobie z tego sprawę, tak bardzo często po prostu nie wiemy skąd możemy pobrać (bez konsekwencji prawnych, bo wiecie, że przekopiowywanie zdjęć bezpośrednio z googla jest nielegalne) i jak dobrać odpowiednie zdjęcia.

Odrobina statystyki:

  • Jeśli załączysz odpowiedni obraz/zdjęcie w połączeniu z tekstem/informacją to aż 65% ludzi będzie w stanie ją pamiętać nawet kilka dni później.
  • Badania pokazują, że internauci więcej uwagi poświęcają zdjęciom, które niosą w sobie jakąś wiadomość. Tu ukłon w stronę infografik. A gdy znajdą treść, która ich interesuje poświęcają więcej czasu na zdjęcia niż na czytanie tekstu na stronie internetowej.
  • 323% ludzi o wiele łatwiej odczytuje polecenia w momencie gdy są one pokazane w sposób graficzny, bądź gdy grafika jest połączona z tekstem niż gdy mają do czynienia jedynie z tekstem.
  • Tweety ze zdjęciami otrzymywały 150% więcej udostępnień niż te bez załączonej grafiki.
  • Posty na Facebooku, które zawierają zdjęcia lub film otrzymywały o 2.3x więcej zaangażowania.

Widzisz więc, że odpowiednio dobrana grafika, jest jak dobry sprzedawca. Ten efekt obserwuję również na reklamach puszczanych na FB.

Jak wybrać idealne zdjęcia stockowe

Napiszę to jeszcze raz: nie wybieraj pierwszego zdjęcia, które wpadnie Ci w oko na Google. Nawet te zdjęcia, które są oznaczone, że można je rozpowszechniać prawdopodobnie nie mają takiej licencji. Po co ładować się w tarapaty.

Zamiast tego warto poszukać tanich stocków, lub fotografów, którzy sprzedają swoje zdjęcia pojedynczo lub w pakietach. Część, szczególnie tych zagranicznych oferuje również model subskrypcyjny zakupu zdjęć.

Niektórzy udostępniają swoim subscrybentom darmowe pakiety, np. wysyłane w newsletterze – robi tak np. FotoDoKwadratu lub KateMaxStock.

Ja również w swoim newsletterze wysyłam wam  darmowe zdjęcia do wykorzystania. Możecie część z nich pobrać również na stronie freebies.

Wybierając zdjęcia na swojego bloga lub fanpage, ważne by pasowały do niego stylem. Jeśli używałaś do tej pory stonowanych zdjęć takich się trzymaj. Nie wybieraj tych w krzykliwej tonacji.

 Spraw, by zdjęcia stockowe wyglądały jak twoje

Zdecydowanie negatywną stroną używania zdjęć ze stocków jest to, że nie tylko ty ich używasz. Pobierze je również pan Wiesiek, który prowadzi niewielki biznes. Rozumiesz o co chodzi?

Dobra wiadomość jest taka, że jest masa sposobów jak możesz wykorzystać jedno i to samo zdjęcie, dodać mu sznytu, sprawić by wyglądało jaka „twoje własne dziecko”.

 

Użyj jedno zdjęcie i stwórz wiele historii

To mój ulubiony trick. Dzięki niemu w cenie jednego zdjęcia masz do dyspozycji więcej ujęć do wykorzystania.

Po prostu powiększ i przytnij wybrane części zdjęcia, tak by powstały zupełnie nowe ujęcia niosące ze sobą zupełnie inną historię.

To tylko jedna z opcji. O kolejnych opiszę Ci już całkiem niedługo.

Przeczytaj także:

2 miesiące SKILLSHARE PREMIUM za darmo

Szablon DIVI – prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Divi WordPress Theme

Świetne kursy Alex Toby z Instagrama

 

Moje POSTY możesz przeczytać także NA

zBLOGowani.pl