Stworzenie nowej strony dla Dreamcatchera jest na mojej liście już od dawna. W zasadzie przepisuję sobie to zadanie w moim Bullet Journal już z miesiąca na miesiąc. Wiem, co mnie blokuje przed poważnym zabraniem się za to zadanie. Bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę. I pomimo tej wiedzy wciąż czuję wewnętrzny opór. Jakoś prace dla klientów idą mi zwykle znacznie łatwiej.

W każdym bądź razie prace trwają. Nie powiem, że pełną parą bo tak nie jest. Dodatkowo teraz mój czas dzielę jeszcze pomiędzy Latającą Szkołę, a pozostałe zajęcia. Ale pierwsze strony mam już stworzone – choć pójdą, po zmianie koncepcji mojego rodzącego się w bólach 🙂 biznesu, po raz kolejny do poprawki. Niedługo Dreamcatcher przestanie być łapaczem słów, za to stanie się marką osobistą łączącą kilka z moich macek.

I napotkałam na pierwszy problem, czyli… Co zrobić, by zmiany wprowadzone na motywie wordpressa nie zginęły po kolejnych update’ach motywu. Przeglądając ostatnio grupę na FB Jesteśmy Interaktywne zauważyłam, że dużo z Was zadaje sobie to pytanie. Skoro już przebrnęłam przez ten temat mogę się z Wami podzielić rozwiązaniem. Czyli dokładnie jak stworzyć motyw potomny, po angielsku zwany child theme.

Czym jest motyw potomny (child theme)?

Jak sama nazwa wskazuje to to potomek / dziecko, a co może mieć dziecko po rodzicach? Zwykle geny, czyli inaczej mówiąc cechy, które dziedziczy. W przypadku WordPressa są to style i funkcje rodzica, czyli naszego głównego motywu. Jest to jego kopia wykonana kropka w kropkę, więc po co ja tworzyć?

Ano motyw potomny tworzy się po to by móc swobodnie modyfikować pliki, bez obawy, że podczas aktualizacji motywu zostaną one utracone. A co za tym idzie, musielibyśmy je wprowadzać za każdym razem na nowo.

W motywie potomnym tworzymy kopię wybranego pliku rodzica, który chcemy modyfikować i bez obaw wprowadzamy w nim zmiany. Można również nadpisywać ustawienia CSS w pliku style.css. To wersja dla tych co to lubią sobie trochę bardziej poszaleć i nie boją się grzebania w kodzie.

Po co jeszcze nam motyw potomny? Zawsze mamy kopię oryginalnego motywu. Gdyby nasze zmiany okazały się być gorsze od tych proponowanych przez twórców, zawsze możemy w łatwy i szybki sposób wrócić do początku.

Tworzenie motywu potomnego

Można zrobić to na dwa sposoby.

  1. Z tak zwanego „palca” :), czyli ręcznie, albo
  2. Przy wykorzystaniu wtyczki, która zrobi to za was. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć i już będziemy miały działający motyw potomny. Wtyczkę po całej operacji możecie usunąć, bo nie będzie już Wam do niczego potrzebna.

Wchodzimy sobie we Wtyczki. Wyszukujemy, instalujemy i włączamy Child Theme Configurator

Opcje zainstalowanej wtyczki znajdziemy w Narzędzia – Child Themes

Wybieramy Create a new Child Theme a następnie wybieramy motyw, któremu chcemy stworzyć potomka. Klikamy Analyze.

 

Pokażą się różne opcje – w większości przypadków wystarczą defaultowe i klikamy Create New Child Theme

Po stworzeniu motywu potomnego uaktywniają się nam zakładki widoczne w opcjach tego konfiguratora. Można tam m.in. stworzyć sobie od razu kopie plików, które chcemy edytować. Jeśli nie macie tego w planach nic więcej tutaj nie ruszajcie.

Przejdźcie natomiast w Motywy i włączcie stworzony właśnie motyw potomny.

Kiedy najlepiej tworzyć motyw potomny?

W zasadzie zaraz po instalacji motywu. Nie mamy wtedy wprowadzonych jeszcze żadnych ustawień, które mogą przypadkiem zniknąć.

Aaa i jeszcze jedna rzecz. Nie zapomnijcie o backupie całej strony. Awaria może nastąpić w każdym momencie, więc warto mieć kopię zapasową. Zaoszczędzi nam to sporo nerwów.

Przeczytaj także: