Stworzenie nowej strony dla Dreamcatchera jest na mojej liście już od dawna. W zasadzie przepisuję sobie to zadanie w moim Bullet Journal już z miesiąca na miesiąc. Wiem, co mnie blokuje przed poważnym zabraniem się za to zadanie. Bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę. I pomimo tej wiedzy wciąż czuję wewnętrzny opór. Jakoś prace dla klientów idą mi zwykle znacznie łatwiej.
W każdym bądź razie prace trwają. Nie powiem, że pełną parą bo tak nie jest. Dodatkowo teraz mój czas dzielę jeszcze pomiędzy Latającą Szkołę, a pozostałe zajęcia. Ale pierwsze strony mam już stworzone – choć pójdą, po zmianie koncepcji mojego rodzącego się w bólach 🙂 biznesu, po raz kolejny do poprawki. Niedługo Dreamcatcher przestanie być łapaczem słów, za to stanie się marką osobistą łączącą kilka z moich macek.
I napotkałam na pierwszy problem, czyli… Co zrobić, by zmiany wprowadzone na motywie wordpressa nie zginęły po kolejnych update’ach motywu. Przeglądając ostatnio grupę na FB Jesteśmy Interaktywne zauważyłam, że dużo z Was zadaje sobie to pytanie. Skoro już przebrnęłam przez ten temat mogę się z Wami podzielić rozwiązaniem. Czyli dokładnie jak stworzyć motyw potomny, po angielsku zwany child theme.

Czym jest motyw potomny (child theme)?
Jak sama nazwa wskazuje to to potomek / dziecko, a co może mieć dziecko po rodzicach? Zwykle geny, czyli inaczej mówiąc cechy, które dziedziczy. W przypadku WordPressa są to style i funkcje rodzica, czyli naszego głównego motywu. Jest to jego kopia wykonana kropka w kropkę, więc po co ja tworzyć?
Ano motyw potomny tworzy się po to by móc swobodnie modyfikować pliki, bez obawy, że podczas aktualizacji motywu zostaną one utracone. A co za tym idzie, musielibyśmy je wprowadzać za każdym razem na nowo.
W motywie potomnym tworzymy kopię wybranego pliku rodzica, który chcemy modyfikować i bez obaw wprowadzamy w nim zmiany. Można również nadpisywać ustawienia CSS w pliku style.css. To wersja dla tych co to lubią sobie trochę bardziej poszaleć i nie boją się grzebania w kodzie.
Po co jeszcze nam motyw potomny? Zawsze mamy kopię oryginalnego motywu. Gdyby nasze zmiany okazały się być gorsze od tych proponowanych przez twórców, zawsze możemy w łatwy i szybki sposób wrócić do początku.
Tworzenie motywu potomnego
Można zrobić to na dwa sposoby.
- Z tak zwanego “palca” :), czyli ręcznie, albo
- Przy wykorzystaniu wtyczki, która zrobi to za was. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć i już będziemy miały działający motyw potomny. Wtyczkę po całej operacji możecie usunąć, bo nie będzie już Wam do niczego potrzebna.
Wchodzimy sobie we Wtyczki. Wyszukujemy, instalujemy i włączamy Child Theme Configurator
Opcje zainstalowanej wtyczki znajdziemy w Narzędzia – Child Themes
Wybieramy Create a new Child Theme a następnie wybieramy motyw, któremu chcemy stworzyć potomka. Klikamy Analyze.
Pokażą się różne opcje – w większości przypadków wystarczą defaultowe i klikamy Create New Child Theme
Po stworzeniu motywu potomnego uaktywniają się nam zakładki widoczne w opcjach tego konfiguratora. Można tam m.in. stworzyć sobie od razu kopie plików, które chcemy edytować. Jeśli nie macie tego w planach nic więcej tutaj nie ruszajcie.
Przejdźcie natomiast w Motywy i włączcie stworzony właśnie motyw potomny.
Kiedy najlepiej tworzyć motyw potomny?
W zasadzie zaraz po instalacji motywu. Nie mamy wtedy wprowadzonych jeszcze żadnych ustawień, które mogą przypadkiem zniknąć.
Aaa i jeszcze jedna rzecz. Nie zapomnijcie o backupie całej strony. Awaria może nastąpić w każdym momencie, więc warto mieć kopię zapasową. Zaoszczędzi nam to sporo nerwów.
A przykładowo, które pliki dodatkowo tam dać. Jak jakiś powiedzmy header plik chcemy aby się nie zmieniał wyglądem, a mamy w tym pliku tylko wyciętą 1 linijkę kodu. Bo nie chcemy widoku kategorii na górze. To zostawić taki plik w potomnym z wyciętym też źle – bo mogą być aktualizowane pozostałe treści kodu. Jak takie cos można by rozwiązać?
Odpowiem na przykładzie motywu Divi, bo w nim się specjalizuję. Zakładam jednak, że ta odpowiedź na niewiele może się przydać, właśnie ze względu na specyfikę Divi. Strona stoi na motywie potomnym, stworzonym lata temu. Użyłam jak w tutorialu ustawień defaultowych wymienionej wtyczki. Motyw Divi pozwala na ustawienie różnego wyglądu menu jak i stopki w zależności od załadowanej strony. Dla bloga możemy zaprojektować inny widok stopki, dla produktów w sklepie i samego sklepu inny widok stopki i nagłówka. Robi się to w miejscu Divi -> Konstruktor motywów. I ja głównie z tego teraz korzystam. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci jak to może wyglądać w innych motywach.