Jesień zwykle kojarzy mi się ze zmianami. Zaczyna się nowy rok szkolny i dzieci wracają do szkół, choć my w Edukacji Domowej odczuwamy to zupełnie inaczej. W każdym bądź razie w tym roku wraz z początkiem jesieni postanowiłam przenieść mojego bloga kulinarnego Spicy-carrot, którego do tej pory prowadziłam na blogspocie na własną domenę.

W związku z tym stworzyłam dla siebie listę 5 wtyczek, które muszę zainstalować na samym początku bloga. Może i dla Was lista ta będzie pomocna?

Zobaczymy, zapraszam zatem do lektury.

Wszystkie polecane przeze mnie 5 wtyczek pobierzemy z repozytorium wordpressa.

 1. Instagram Feed
  Wtyczka zdecydowanie must have dla wszystkich, którzy kochają Instagram. Pozwala ona na wyświetlenie feeda z naszego konta lub wielu kont w postaci ładnych kafelków.
 2. Easy Facebook Like Box
  Odpowiedni wtyczki wyżej, ale tym razem dla tych, którym Facebook jest bliższy.
 3. Dropbox Backup&Restore
  Wtyczka ta oferuje nielimitowaną liczbę backupów, które możemy wykonać. Wystarczy posiadać konto, wystarczy nawet te darmowe na Dropboxie,z którym się wtyczka integruje.  Dzięki temu wszystkie swoje backup’y trzymamy w „chmurze” a nie na dysku. Są one zawsze bezpieczne i mamy do nich dostęp bezpośrednio z każdego urządzenia na którym mamy zainstalowaną aplikację Dropboxa, ale też online przez www.
 4. BackWPup
  Kolejna wtyczka do backup’u – jak widać jest to dla mnie dość istotna rzecz. Tak jak poprzednia pozwala zrobić backup do Dropboxa, ale nie tylko. Wspiera również inne systemy cloudowe takie jak google drive (aczkolwiek w wersji pro), ale zrzut do ftp jest dostępny w wersji free.
 5. Wordfence Security
  Jakiś czas temu hakerzy upodobali sobie jedną z moich stron internetowych. Notorycznie ktoś się na nią włamywał podmieniając mi pliki i blokując poprawne logowanie (na szczęście dostęp przez ftp pozostawał nie zmieniony). Jak się po jakimś czasie okazało (a dojście do tego gdzie leży problem zajęło mi naprawdę całkiem sporo czasu) winna była dziurawa wtyczka zainstalowana razem z templatem kupionym na Themeforest. Uratowały mnie wtedy backupy. Wyciągnęłam też wnioski na przyszłość.I tak oto do zestawienia najpotrzebniejszych wtyczek na samym starcie systemu trafił wordfence. Jak będziecie chcieli to następnym artykule opiszę tę wtyczkę dokładniej. Piszcie w komentarzach.

Temat „przenosin” jest dla mnie żywy, więc pewnie niebawem pojawi się cykl postów omawiających niektóre zagadnienia wordpressowe, a tymczasem możecie pobrać pdfa z opisem wszystkich 5 wtyczek korzystając z formularza niżej. Dzięki niemu będziecie informowani o wszystkim co się pojawi na blogu o tematyce TYLKO wordpressowej.