Jak stworzyć sklep internetowy?

Artykuł od Design Cart

Rynek e-commerce to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, nic więc dziwnego, że wielu sprzedawców patrzy, w stronę sklepów internetowych z dużym zainteresowaniem. Dobrze funkcjonujący sklep internetowy, daje duży, łatwo zdobyty dochód. Czy stworzenie sklepu internetowego jest jednak proste i czy każdy może sprzedawać w sieci? O tym i o innych sprawach dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Przed stworzeniem sklepu internetowego

Zacznijmy od tego, że proces tworzenia sklepu internetowego zaczyna się znacznie wcześniej niż zlecenie agencji interaktywnej utworzenia platformy e-commerce. Najpierw należy się przygotować i przeprowadzić odpowiednie analizy rynku oraz konkurencji. Musimy znaleźć swoją niszę produktową. Wchodząc, w wąski asortyment od razu zawęża nam się konkurencja dostępna w sieci. Sklep internetowy działający, w niszy łatwiej wypromować, łatwiej prowadzić osobie np. prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Analiza konkurencji pozwoli nam oszacować koszty promocji sklepu internetowego. Dowiemy się czy podołamy finansowo w drodze do sukcesu. Jeżeli tak to dopiero wtedy możemy przymierzać się do wyboru platformy e-commerce i zlecenia budowy sklepu internetowego agencji. Jeżeli okaże się że nie wracamy do poszukiwania odpowiedniej niszy i znowu do analizy konkurencji.

Dodatkowo analiza powinna dać nam obraz występujących funkcjonalności w sklepach internetowych naszej przyszłej konkurencji. Istnieją braże, które wypracowały swoją dedykowaną obsługę klienta poprzez wdrażanie na swoich sklepach wyjątkowych funkcji. Warto skorzystać z doświadczenia innych by już na starcie wejść z platformą spełniającą oczekiwania klientów pod względem funkcjonalności.

Szata graficzna to jeden z najważniejszych elementów tworzenia biznesu w sieci. To ona decyduje co pomyśli o naszym sklepie internetowym, użytkownik, który dopiero co na niego wszedł. Szata graficzna to też odpowiednio ułożony interfejs służący do obsługi sklepu internetowego. Warto zadbać by był intuicyjny.

Podsumowując analiza sklepów internetowych naszej konkurencji ma powiedzieć nam o:

  • niszy produktowej w jakiej możemy działać
  • intensywności działań promocyjnych naszej konkurencji
  • funkcjonalności sklepów internetowych konkurencyjnych
  • standardach graficznych stosowanych, w szatach graficznych sklepów internetowych

Tworzenie sklepu internetowego

Gdy wiesz co będziesz sprzedawał, czym dysponuje Twoja konkurencja, czas przejść do drugiego etapu jakim jest stworzenie sklepu internetowego. Pierwsza kwesta to wybór platformy, a jest ich naprawdę wiele i są różne. Więcej o platformach możesz przeczytać na stronie Porównanie platform sklepowych”.

Kolejnym etapem jest stworzenie szaty graficznej, z którą wdrożone zostaną wszystkie wartościowe elementy pochodzące z analizy szaty graficznej konkurencji. Na etapie tworzenia sklepu internetowego, tworzymy również funkcjonalności, które pozwolą nam stanąć w szeregu technologicznym z konkurencją lub nawet ją wyprzedzić. Funkcjonalności wyjątkowe pochodzą z analizy konkurencji którą wykonałeś. Więcej o tym jak prawidłowo wdrożyć sklep internetowy przeczytasz w artykule: Jak stworzyć sklep internetowy który będzie zarabiał?”

Po stworzeniu sklepu internetowego

Gdy już sklep internetowy jest gotowy i uruchomiony pod odpowiednią domeną internetową czas na jego promocję oraz pozyskiwanie klientów i dbanie o dobre relacje z nimi. Najlepszymi kanałami promocji sklepów internetowych jest wyszukiwarka Google, oraz social media. Wypromowany sklep internetowy, w wyszukiwarce Google przyniesie nam duży ruch, który przekuje się w wysokie dochody. Dobrze prowadzona strona na Facebook pozwoli nam na budowanie społeczności związanej z naszym sklepem internetowym.

Jak tworzyć dobre relację z klientami?

Musimy zdać sobie sprawę, że znacznie tańsze jest nakłonienie stałego klienta do zrobienia ponownych zakupów niż pozyskanie nowego. A więc powinniśmy jak najbardziej dbać o tych już pozyskanych. Na dobre relacje z klientem składa się wiele czynników, które pojawiają się już podczas składania zamówienia i sprawiają że zakupy u nas to czysta przyjemność. Czynnikami tymi są np.: odpowiedni wybór metod płatności czy wysyłki, dobry kontakt ze sprzedawcą, szybka realizacja zamówienia. Te czynniki sprawiają, że łatwiej pozyskamy stałych klientów i chętnie będą u nas robić zakupy.

Dla stałych klientów możemy przygotowywać promocje, kupony, bony rabatowe. Pomocnym może się tutaj okazać newsletter oraz Facebook dzięki którym będziemy mogli odpowiednie informacje promocyjne przekazać naszym klientom.

Prowadzenie sklepu internetowego to długa i ciekawa droga pełna nowych doświadczeń. Nie licznym udaje się osiągnąć sukces, ale ci najciężej pracujący zawsze są nagradzani.

Źródło: Design Cart – tworzenie sklepów internetowych

Pobierz checklistę sklepu Woocommerce

Wiem, że wielu ekspertów wciąż radzi, by mieć to razem ze względu na SEO, ale zauważam, że ze względów wydajnościowych i bezpieczeństwa powoli odchodzi się od tej praktyki. Jeśli też jesteś przed etapem postawienia sklepu, przygotowałam Ci checklistę w Notion oraz pdf, z której możesz skorzystać. Notion to darmowe narzędzie, w tym roku planuję już tylko w nim.

.