Na początku swojej przygody z akwarelą wybór odpowiedniego pędzla do akwareli może się wydawać trudny. Nie wiesz, czym masz się kierować? Jakie włosie czy końcówkę pędzla wybrać? A sklepy plastyczne wcale nie ułatwiają nam wyboru. Wchodząć tam można dostać oczopląsu. Wybór  jest po prostu przeogromny.

Nawet Empik zaopatrzył się w odpowiednią półkę z pędzlami i szkicownikami. Lubię tam zachodzić, ale najczęściej wychodzę jedynie z nowym szkicownikiem do testów. Tym bardziej, że ceny pędzli potrafią przyprawić o zawrót głowy.

 

Czym różnią się pędzle do akwareli między sobą?

Rozmiar

Wielkość główki pędzla: oznaczona numerami na trzonku.

Długość trzonka: krótki, długi, składany.

 

 

Kształt

Kształt główki pędzla np. okrągły, płaski, wachlarz, rigger, ścięty, itp.

 • Pędzle okrągłe ze szpicem: bardzo uniwersalne, nadają się do malowania wszystkiego, jeśli mamy kilka rożnych rozmiarów takich pędzli.
 • Mopy: są to pędzle okrągłe ze szpicem, które wyróżnia duża objętość włosia, dzięki czemu magazynują dużo farby i wody
 • Pędzle okrągłe bez szpicu: dobre do zamalowania dużych powierzchni
 • Pędzle płaskie: doskonałe do zamalowywania dużych powierzchni, do uzyskania stopniowej gradacji koloru
 • Pędzle konturowe (Riggery, Linery): bardzo dobre do malowania długich prostych linii bez odrywania ręki, czy do liternictwa
 • Wachlarze: można nimi namalować np. korony drzew, trawę.
 • Pędzle do detali: pędzle z bardzo krótkim włosiem, o małej objętości, które pozwalają na dokładne namalowanie szczegółów
 • i inne np. sztyletowe, owalne, etc.

 

Włosie

Od jego rodzaju zależą: chłonność, żywotność i sprężystość pędzla.

 • Syntetyczne: wykonane z tworzywa sztucznego. Są tańsze od pędzli z naturalnego włosia, ale utrzymują mniej wody niż włosie naturalne oraz są one bardziej sprężyste, przez co szybciej się zużywają.
 • Naturalne: wykonane z włosia zwierząt: sobol, wiewiórka, bydlę, kucyk. Są droższe od pędzli syntetycznych. Są bardzo miękkie i dłużej zachowują swoją formę jednocześnie lepiej chłoną wodę.
 • Mieszane: wykonane zarówno z włosia syntetycznego jak i naturalnego.

Popularni w naszych sklepach plastycznych producenci pędzli do akwareli to: Winsor & Newton Professional, Winsor & Newton Cotman, Escoda, Kolibri, Renesans, Kozłowski.

 Tradycyjny czy wodny?

Water brush należy do jeszcze innej grupy pędzli, jest to syntetyczny pędzelek ze zbiorniczkiem na wodę, czyli takie rozwiązanie 2:1 ułatwiające życie. Idealny do malowania w podróży, gdy nie masz możliwości zabrania ze sobą zbiorniczka na wodę. Aczkolwiek trzeba się do niego po prostu przyzwyczaić. By stał sie wilgotny, należy lekko nacisnać jego obudowę tak by woda zaczęła spływać do pędzla. Natomiast zamiast opłukiwać pędzel z farby, wystarczy wytrzeć jego końcówkę papierowa chusteczką.

Można kupić je w czterech rozmiarach: mały, średni, duży i płaski. Produkują je m.in. Pentel, Sakura, Derwent i Kuretake.

Można do niego również zamiast wody wlać płynną akwarelę (np. moją ulubioną EcolineLiquarell lub zwykłą akwarelę rozcieńczoną wodą) albo tusz i malować lub kaligrafować.

Jeśli chodzi o pędzle to warto poznać to narzędzie. Na warsztatach akwarelowych, które organizuję, mam zakupione różne rodzaje pędzli do testów. Często zdarza się tak, że dziewczyny, które biorą w nich udział mówią, że jednym, konkretnym rodzajem maluje im się zdecydowanie lepiej niż pozostałymi. Dzięki temu wychodząc z warsztatów wiedzą dokładnie czego mają poszukiwać w sklepie dla plastyków.

Dodatkowo polecam Ci bardzo fajne ćwiczenie na opanowanie akwareli i transparentności farb. Robię je za każdym razem gdy kupuję nową farbę, dzięki temu wiem jak dany kolor miesza się z wodą i jakie odcienie jestem w stanie z niego uzyskać.

Przeczytaj także:

2 miesiące SKILLSHARE PREMIUM za darmo

Szablon DIVI – prosty sposób na postawienie STRONY INTERNETOWEJ

Divi WordPress Theme

Moje POSTY możesz przeczytać także NA

zBLOGowani.pl