Ostatnio świat blogosfery obiegła straszna wiadomość, że Facebook tnie zasięgi, że być może nasze posty nie będą już nawet widoczne dla tych, którzy nas obserwują. A co z Instagramem? Nowy rok również tu przyniósł znaczące zmiany w algorytmach wyświetlania. O niektórych z nich możemy poczytać na oficjalnym blogu serwisu. O pozostałych krążą plotki tu i tam.

I w dzisiejszym poście postaram się pokrótce zawrzeć to czego się ostatnio doczytałam na temat zmian.

Algorytm wyświetlania postów

  • Gdy wrzucasz coś na Instagrama tylko 10% twoich odbiorców to widzi. Algorytm działa podobnie do facebookowego. Dopiero jeśli twój post osiągnie zakładany poziom zaangażowania pojawia się w wątkach pozostałych 90% twoich followersów. Tłumaczy to również dlaczego jeden post może dostać tylko 1/8 lajków innego postu.
  • W ostatnim roku ten sposób wyświetlania postów, niektórzy starali się obejść tworząc grupy. Grupy, które miały na celu wzrost zaangażowania w wyświetlanych postach – dawano komentarze i serduszka jak tylko każdy z członków oznajmiał, że pojawił się na jego profilu nowy post. I wiecie co? Część z tych osób dostało shadow ban.
  • Konta biznesowe. W tym tygodniu sama się na takie przełączyłam. Nie dość, że masz więcej opcji, w tym statystyki czy oznaczanie znajomych na zdjęciach dostępnych to konta biznesowe są zdecydowanie faworyzowane przez algorytmy Instagrama.

 

Zaangażowanie

  • Instagram ogranicza teraz wyświetlanie postów również bazując na TWOIM zaangażowaniu. Najlepiej odpowiadać na komentarze pozostawione pod twoimi postami w ciągu 60 minut inaczej widzialność takiego posta drastycznie spada.
  • Znacie komentarze wstawiane przez boty? Emotki, lub komentarze w stylu “świetne zdjęcie”, ” świetne”, “kocham to”. Nie powiem, często zdarza mi się też tak komentować, gdy mam mało czasu, a coś na tyle przykuło moje oko (poza tym nie cierpię pisać komentarzy na telefonie. Jakoś bardziej wolę zostawiać je z poziomu laptopa. Chodzi tu bardziej o szybkość i komfort pisania. )Teraz została wprowadzona nowa zasada, by komentarz się liczył jako zaangażowanie musi zawierać co najmniej 4 słowa.
  • I po trzecie: Instargam stories. Dzięki nim pojawiamy się częściej. Te stories które pojawiają się nam jako pierwsze to konta na których jesteśmy najbardziej zaangażowani, dlatego by być bardziej zauważanym musisz dawać ludziom powody by tak było. Zauważam to na własnym feedzie, że te stories, które mi najczęściej wyskakują to akurat te, które najbardziej lubię oglądać.

 

Posty i hashtagi

  • Pomimo, że do tej pory można było używać do 30 hashtagów w poście, teraz taka ilość może zostać uznana za spam. A spam wiadomo = shadow ban. Z testów różnych ludzi wynika, że najlepiej używać do 5-7 unikalnych hashtagów + najlepiej mieć jeszcze własny.
  • Nie używaj w kółko tych samych hashtagów. Zmieniaj je inaczej algorytm może uznać cię za bot’a, a to po raz kolejny oznacza shadow ban.
  • I teraz ważna nowość: hashtagi używane w komentarzach pod postem (część osób tworzy posta, a hashtagi dodaje jako pierwszy komentarz pod postem) nie będą więcej pojawiały się w wyświetleniach wyników. Od teraz wszystkie hashtagi musisz zawszeć w opisie posta.
  • Kolejna ważna uwaga: nie edytuj posta przez 24 godziny od opublikowania. Zdecydowanie obniża to szanse na to byś został zauważony.
  • Nie usuwaj posta, tylko po to by później wrzucić go ponownie z tego samego powodu co wyżej. Znacznie obniża to zasięgi.
  • Używając hashtagów wydaje mi się, że najlepiej wybierać takie, które mają duże zasięgi, ale nie są aż tak popularne, by nasz post praktycznie automatycznie zniknął w zalewie postów.

Nowe funkcje

  • znacie Explore Feed? Są to kolekcje postów specjalnie dobrane wśród postów ludzi, których “znasz”  i których “nie znasz”. Są one dobierane w zależności od twoich zainteresowań – algorytm Instagrama bazuje tu głównie na:
  1.  hashtagach, które wybierasz,
  2. osobach, które śledzisz,
  3. postach, które lubisz.
Więc teraz algorytm Instagrama rozwija to dodatkowo wyświetlając te posty w twoim feedzie. Co to oznacza dokładnie? Tylko tyle, że w twoim feedzie będą pojawiać się również posty osób, których nie followujesz, ale które są zbliżone do twoich zainteresowań.
  • Śledzenie hashtagów. Plotki głoszą, że profile, które śledzą hashtagi będą faworyzowane.

To tyle z nowości, które ostatnio wyczytałam. Mam nadzieję, że te nowinki dadzą nam wszystkim trochę do myślenia i wyciągniemy z nich wnioski jak dalej prowadzić z sukcesem nasze profile. Może macie własne sposoby na wzrost zaangażowania pod postami, piszcie w komentarzu.